Takip Et

Güncel

Munzur Çevre Derneği: “5 Haziran Dünya Çevre Günü” hükümetlerin halkı kandırdığı gündür!

Munzur Çevre Derneği(MÇD), 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla bir açıklama yayımladı. Yapılan açıklamada, “5 Haziran Dünya Çevre Günü” hükümetlerin halkı kandırdığı gündür!” denildi

Munzur Çevre Derneği 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde bir açıklama yayımladı.

Yapılan açıklamada,

“5 Haziran Dünya Çevre Günü” hükümetlerin halkı kandırdığı gündür! 5 Haziran Dünya Çevre Günü Birleşmiş Milletler Örgütü 1972 yılında İsveç’in başkenti Stockholm’de 133 ülkenin katılımı ile düzenlediği zirvede, 5 Haziran tarihinin “Dünya Çevre Günü” olmasını oy birliği ile kabul etti. O tarihten bu yana çevre sorunlarına kamuoyunun dikkatini çekmek, halkın katılımını geliştirmek ve politik ilgiyi arttırmak üzere dünya genelinde çeşitli etkinliklerle kutlanıyor(!) Resmi verilere göre dünya üzerinde 5 ile 100 milyon arasında tür var. Günümüze kadar sadece 2 milyon tür keşfedilmiş durumunda. Bilinen 17.291 bitki ve hayvan türü azalarak nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya iken, sayıları artan birkaç türden biri ise insandır! 1972, 5 Haziran’ından bu güne dünyamızın üzerinde yükselen binaların, önüne bendler çekilerek barajlarla yok edilen dere ve ormanların, maden ocaklarının, ranta feda edilen yeşil alanların, kurulan nükleer santrallerin-bombaların, bilinçli bir şekilde yakılan ormanların, atmosfere salınan gaz ve kimyasalların ve çevreye yönelik saymakla bitiremeyeceğimiz daha birçok saldırının dozajı her geçen gün artmıştır. Günümüz de doğanın vermiş olduğu birçok alarma karşın egemenler hızından hiç bir şey kaybetmemiş tam tersine vites büyütülmüştür.” denildi.

Doğa bizi mücadeleye çağırıyor! Yaylalardan köylere, köylerden kentlere mücadeleyi yükseltelim!

Munzur Çevre Derneği, doğa için mücadeleyi yükseltme çağrısı yaptığı açıklamaya şöyle devam etti: 

“5 Haziran’ı dünya çevre günü ilan eden Birleşmiş Milletler Örgütü’nün içerisinde Türkiye’de bulunmaktadır. Bu örgütün 193 üye ülkesi bulunmakta. Yalnız ne hikmet ise 193 üye ülkenin hepsinin imzasını taşıyan böylesi bir günde çevre ve yaşam alanlarımıza yönelik saldırıların bir önceki seneye göre artış sağladığını öğreniyoruz! Eriyen buzullara, değişen iklime, artan hava sıcaklıklarına baktığımızda 193 yalan, hile ve ikiyüzlü politika görüyoruz! Üç maymunu oynayan 193 iktidar görüyoruz. Doğaya yönelik saldırılar bu hızla devam ederse sayısı artmakta olan insanlık ve henüz keşfedilmemiş 98 milyon tür, üzerinde yaşadığımız gezegen ile birlikte yok olup gidecek! 5 Haziran Dünya Çevre Günü sokaklarda kutlama yaptığımız değil de; yaşam alanlarımıza yönelik saldırılara karşı koyduğumuz, iklim değişikliğinin önüne geçmek için dünya çapında ayaklandığımız gün olsun! İnsanlığın algılarına oynayan 193 imzaya karşı milyonlar olarak çevre mücadelesinde birleştiğimiz ve bu mücadeleyi yaygınlaştırarak yükselttiğimiz gün olsun 5 Haziran Dünya Çevre Günü… Doğa bizi mücadeleye çağırıyor! Yaylalardan köylere, köylerden kentlere mücadeleyi yükseltelim!”

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler