Takip Et

Kadın

Mor Dayanışma Derneği açıldı

İstanbul Beşiktaş ilçesinde dernek açan Mor Dayanışma, “Sokaklarda özgürlük taleplerinin olduğu bir süreçteyiz. Kadına yönelik nefret söylemlerinin arttığı bir dönemdeyiz. Ama kadınlar susmadılar. Her yaştan her kimlikte bir araya gelen kadınlar birlikte mücadele etti” diyerek örgütlenme çağrısı yaptı

Mor Dayanışma tarafından birçok kadın kurumu ve kadınların katılımıyla İstanbul’da Mor Dayanışma Derneği’nin açılışı gerçekleştirildi.

Beşiktaş’ta açılan Mor Dayanışma Derneği’nin açılışında konuşma yapan Cemile Baklacı, hem dünyada, hem de Türkiye’de yükselen bir kadın mücadelesi olduğunu belirterek şunları aktardı: “Kadının sesinin yükseldiği bir dönemdeyiz. Dünyadaki kadın mücadeleleri ve kadın grevine buradan tekrar ses veriyoruz. Sokaklarda özgürlük taleplerinin olduğu bir süreçteyiz. Kadına yönelik nefret söylemlerinin arttığı bir dönemdeyiz. Ama kadınlar susmadılar. Her yaştan her kimlikte bir araya gelen kadınlar birlikte mücadele etti.”

‘Kadın Düşmanlarına Karşı Kız Kardeşler Olarak Burdayız’

Kadınların kazanılmış haklarına büyük bir saldırı olduğunu vurgulayan Cemile Baklacı, konuşmasına şöyle devam etti: “Bugün dayanışmayı örmek için buradayız. Nefret karşısında buradayız. Kadın düşmanlığına karşı kız kardeşler olarak buradayız. Kazanımlarımıza dair saldırılar var. Bizler bu politikaya karşı buradayız. Nafaka ve 6284 yasasına saldırılar var. Siyaset üretebilmek kadın politikalarını geliştirebilir için buradayız. Ve kazanımlarımızı vermiyoruz. Bu saldırılara karşı yekvücut olacağız. Dayanışma ile bunu yapacağız. Burada hep beraber örgütleneceğiz. Bu daha başlangıç.”(YY)

Günün Haberleri

Kadın konulu diğer haberler