Takip Et

Emek

MMO: İş cinayetlerinin önüne geçilmesi için kamusal denetim artırılmalı

Makina Mühendisleri Odası (MMO) İzmir Şubesi, iş cinayetlerinin önüne geçmek için kamusal denetimin arttırılmasını istedi.

Makina Mühendisleri Odası (MMO) İzmir Şubesi, 16 Ekim’de Karşıyaka ilçesindeki bir inşaata malzeme taşınmasında kullanılan mobil asansörün devrilmesi sonucu 1 işçinin yaşamını yitirmesi, 1 işçinin de yaralanmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı. 

Meydana gelen olayın her yıl binlerce insanın yaşamına mal olan iş cinayetlerinden biri olduğu belirtilen açıklamada, taşımacılık sektöründe kullanılan ve çeşitli tipleri bulunan taşıt üstü kaldırma-iletme makinalarının iş ekipmanları kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliği ve Makina Emniyeti Yönetmeliği cihaza ait uyumlaştırılmış standartlar gereği yılda en az bir kez test ve muayeneleri yapılması gerektiği kaydedildi.

Ancak kontrollerin yapılıp yapılmadığına dair yeterli bir denetimin olmadığının altı çizildi.

Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi: “Nitekim ilk incelemelere göre son yaşanan olaya da, kullanım ömrü tamamlanan ve gerekli denetimleri yapılmadığı için bu durumu tespit edilemeyen cihaz ve donanım sebep olmuştur. Benzer olayların bir daha yaşanmasının önüne geçilebilmesi için cihaz kurulum aşamasında kamusal denetiminin yapılmasının mevzuatla zorunlu kılınması gerekir. Cihazların kullanım süreçlerinde periyodik kontrollerinin yapılması ve ilgili eğitimleri almış, bu çerçevede belgelendirilmiş kişilerce işletilmesi, tüm bu aşamalarda ilgili meslek odalarından destek alınması gerekir. Ticari işletme ve kuruluşlara ise işçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirleri konusunda duyarlı olma, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nca getirilen yasal gerekliliklerin yerine getirilip getirilmediği konusunda denetimleri hassasiyetle yapma çağrısında bulunuyoruz.” 

Günün Haberleri

Emek konulu diğer haberler