Takip Et

Güncel

MKP’den açıklama: “Şahin, Mercan ve Doktor Yoldaşların Komünist Anısına!”

Maoist Komünist Parti(MKP) Merkez Komite Siyasi Büro imzalı bir açıklama yaparak 1 Ağustos 2017 tarihinde Dersim/Ovacık’ta yaşamını yitiren savaşçıları için “Ölümsüzlüklerinin 2. Yıl Dönümünde Şahin, Mercan ve Doktor Yoldaşların Komünist Anısına!” başlıklı bir açıklama yayımladı

MKP MK-SB tarafından yapılan açıklamada, “Sosyalist Halk Savaşı siperlerinin kararlı üç direği 1 Ağustos 2017 günü toprağa düşen karanfil ihtişamıyla parlayan yıldızlara tutundu. Geriye Komünist mirasları, siyasi mücadeleleri, tarihsel direnişleri kaldı. Devrimde istikrar, devrimci savaşta ısrarları kadar, ‘’Cüret edelim, İleri çıkalım, Savaşarak Kazanalım’’  talimatları yol gösterdi… Komutalarındaki yoldaşları tereddüt etmeden uydu talimata. Üç yoldaşın yarattığı sarsıntı, mevzileri tutan sekiz yoldaşı tarafından büyütüldü… Fırat, İsyan, Lori ve diğer yoldaşlar koşarak tutsak etti Kutup Yıldızı’nı… Şafağı sökmüş günün alacakaranlığında beliren 11 yıldız, öylece durakladı gök kubbenin üzerinde; ışıyan, aydınlatan ve ısıtan savaş kılavuzları deminde…” denildi.

“Düşman yoldaşlarımızı yenemedi, teslim alamadı”

Yaptığı açıklamanın devamında ‘ Ne var ki, düşman askeri açıdan hedeflerine belli düzeyde ulaşmış olsa da, stratejik açıdan bu başarıyı elde edemeyip yoldaşlarımızı yenemedi, teslim alamadı’ vurgusu yapan MKP şöyle devam etti:

“Tarihsel meydan okuyuşun devamıdır, proletarya ve emekçi halkların burjuvaziye karşı siyasi iktidar perspektifiyle yürüttüğü sınıf iktidarı uğruna mücadele. Bu mücadele Komünist toplum ütopyasına endeksli devrim eyleminin kanlı serüvenidir. Devrim şiddet hareketidir, bu şiddete dayalı alt-üst oluş eylemidir. Devrimci mücadele badirelerle doludur. Düşman sınıfların amansız kapışmasıdır. Silahlı savaşın ta kendisidir, tüm doğasıyla ölümcül, kanlı-kansız biçimleriyle cereyan eden büyük özgürlüğe kenetli bu külliyat…

1 Ağustos 2017 günü Sosyalist Halk Savaşı siperlerinde yaşanan çatışma sınıflar arası savaştan başkası değildi. Tereddüt etmeden ölümü göğüsleyen kahraman yoldaşlarımızın tavrı bu mücadeleden, bu savaştan başkası değildi. Ölüm pahasına ödünsüz duruşları, devrimdeki kararlılığın, proletarya ve emekçi halklarımıza sadakatin, Komünist toplum ütopyasına kenetlenmenin ürünüydü. Onları yücelten, saygın ve onurlu kılan işte buydu…

Düşman sınıflar iktidarı bir kez daha partimize dönük özellik de taşıyan ve başta gerilla güçleri olmak üzere, tüm silahlı halk güçlerini hedefleyen stratejik imha hareketine girişmişti. Gerici, faşist saldırganlığın hırçınlığı bu kez büyük teknolojik unsurlarla desteklenen yüksek askeri kapasiteyle devredeydi. Kesin imha hedefiyle biçimlenen saldırganlık konsepti kapsamında tüm olanaklar harekete geçirilmiş, mutlak sonuç almaya odaklanmıştı siyasi iktidar… 

Nitekim tüm imkanlarını bir araya getiren düşman, saldırı hedefleri arasında özel bir yer verdiği partimize ve parti önder kadrolarımıza dönük gösterdiği ‘’özel ilgiyle’’, Parti sekretarya üyemiz ve Parti  4. Kongre örgütleyicilerimizden Şahin(Yılmaz KES) Yoldaş’ı, Komutanlık üyelerimiz Mercan ve Doktor yoldaşları katlederek geçici bir başarı elde etti. Hız kesmeden devam eden imha saldırganlığı akabinde değişik tarihler içinde 8 yoldaşımızı daha bu faşist saldırılarda katletmeyi başardı. Ne var ki, düşman askeri açıdan hedeflerine belli düzeyde ulaşmış olsa da, stratejik açıdan bu başarıyı elde edemeyip yoldaşlarımızı yenemedi, teslim alamadı. Şahin yoldaşın izinde yürüyen yoldaşlar, Şahin yoldaşların kararlı duruşunu sürdürerek, teslim olmaktansa bombalarının pimini çekmeyi yeğlediler! İşte tüm bu kararlı duruş ve direnişlerde düşman fiziki tasfiyede sağladığı geçici başarıya rağmen stratejik açıdan yenilgi aldı, yoldaşlarımızı ve Sosyalist Halk Savaşı’mızı yenemedi. Teslim alamadı, alamayacak! Yenmedi, yenemeyecek!”

“Bu yürüyüşte ağır bedeller ödenecek ama devrimden geri adım atılmayacak, o zafer kazanılacak!”

MKP MK-SB, ‘Tarihsel yürüyüşümüz ölümsüz yoldaşlarımızın temsil ettiği Komünist miras ve yarattığı devrimci değerlerden güç alarak, siyasi iktidar için Sosyalist Halk Savaşı mecrasında ilerleyip zafer doğuracak, geleceği kazanacak! Bu yürüyüşte ağır bedeller ödenecek ama devrimden geri adım atılmayacak, o zafer kazanılacak!’ dediği açıklamayı şöyle sonlandırdı:

“Kimi ölümler vardır tüy kadar hafif ve değersizdir, kimi ölümler de var ki Tay dağından yüce ve ağırdır!

Yılmaz Kes(Şahin), Sevda Serinyel(Mercan) ve Mahir Özgül(Doktor) yoldaşların ölümü, gerek partimiz ve gerekse de devrimimiz için anlamlı, ağır ölümlerdir. Halklarımızın kurtuluşu ve özgürlüğüne adanmış her devrimcinin ölümü gibi, her yoldaşımızın ölümü de asil ve yücedir. Bundandır ki, bu ölümler devrimci halkların hafızasında ve partimizin belleğinde unutulmaz yer edinir, devrimci tarihe kazınarak altın harflerle yazılırlar. Komünist toplum perspektifiyle yürüttükleri demokratik, özgür ve Sosyalist toplum mücadelesinde halk için ölenler onur abideleridir. Bu ölümlere saygı göstermek, onların taşıdığı saygınlığın, temsil ettikleri değerlerin ürünü ve ifadesidir. Onları anmak ve anılarına saygıyla bağlı kalmak, devrimci görev ve sorumluluk olduğu kadar, uğruna düştükleri Komünist devrimci idealleri yaşatmak demektir. Komünist idealleri idealimiz, Sosyalist Halk Savaşı’ndaki mirasları rehberimizdir!

Partimizin kararlığı bu idealleri gerçekleştirme şartına sabittir. Partimiz gibi, her yoldaşımız da ölümsüz yoldaşlarımızın Komünist anısına bağlı kalarak bu mücadelelerini ilerletme, devrimle taçlandırma görevi vardır. Partiyle kenetlenip Sosyalist Halk Savaşını geliştirme sorumluluğu, ölümsüz yoldaşlarımızın pratik duruşlarıyla bizlere yaptığı çağrıdır. Sosyalist Halk Savaşıyla Partiyi geliştirme, Partiyle devrimi ilerletip gerçekleştirme ertelenemez stratejik görevdir. Somut bağlamda devrimciliğin ve Komünistliğin sınavı buradadır; bu görevi sahiplenip yürütmektedir!

Ya savaşarak öleceğiz ya da teslim olmanın biçimlerinden olan emekçi halka zulüm sistemiyle barışık olma utancıyla yaşayacağız! Komünist devrimcilerin tercihi özgürlük uğruna ölümü yeğlemekten daha geri olamaz, değildir.

Partimize büyük katkılar sunarak devrimimize sıra neferi olmayı benimseyen Komünist önder Şahin Yoldaş, partimizin önderliğinde yürütülen Sosyalist Halk Savaşında büyük emekleri olan Partimiz üyeleri Komutan yoldaşlarımız Mercan ve Doktor yoldaşlar ve onlar şahsında ölümsüzleşen tüm parti ve devrim şehitlerinin anısı önünde saygıyla eğiliyor, mücadelelerini selamlıyoruz.”

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler