Takip Et

Güncel

MKP’den açıklama: “Kızıl kalkışma destanıdır, Kaypakkaya”

Maoist Komünist Parti (MKP) Merkez Komite/Siyasi Büro, komünist önder İbrahim Kaypakkaya’nın ölüm yıl dönümü vesilesiyle yazılı açıklama yapt

Maoist Komünist Parti (MKP) Merkez Komite/Siyasi Büro, komünist önder İbrahim Kaypakkaya’nın  ölüm yıl dönümü vesilesiyle  yazılı açıklama yaptı. E posta yoluyla elimize ulaşan açıklamayı haber değerinden dolayı paylaşıyoruz.
“Kızıl kalkışma destanıdır, Kaypakkaya” başlığıyla yapılan açıklamada,” Kaypakkaya yoldaş, temsil ettiği tüm değerlerle bir ölümsüzlük destanıdır. Komünist nitelikteki ideolojik-siyasi çizgisi, aynı zemindeki örgütsel-askeri pratiği ve ‘’ser verip sır vermeyen’’ Komünist direniş tavrıyla nesilden nesile nakşolan bilimsel bir miras, yaşayan ve yaşatılan ölümsüz bir destandır Kaypakkaya! Kızıl kalkışma destanıdır Kaypakkaya” denildi.

Açıklamanın devamında; Bu destanı okuyanlar dünden bugüne izini sürüp geleceğe yazarak ölümsüz kılacak Kaypakkaya’nın komünist mücadelesini, fikirlerini, kızıl direnişini. Bugün yeniden ve yeniden doğrulanarak kanıtlanan Komünist çizgisi ve siyasi fikirleri O’nun ölümsüzlüğünün kaynağı olduğu kadar, geleceğe hükmedeceklerinin de temelidirler.” vurgusu yapıldı.
Yapılan açıklamada şunlara da değinildi; 1973 günü kurucu önderimiz Kaypakkaya yoldaş katledilmek suretiyle ölümsüzleşti. Partimiz, Kaypakkaya yoldaşın Komünist perspektifiyle kırlarda ve şehirlerde yürüttüğü silahlı mücadele ve savaşın ilk yıllarında  bir çok militan, üye ve kadrosunu yitirdi. Kaypakkaya yoldaşın ölümsüzleşmesi ve önder kadroların yakalanmasını takip eden süreç partimizi ilk yenilgisiyle tanıştırdı. 1978 yılında 1. Konferansını yaparak yeniden merkezi yapısına kavuşan partimiz, yenilgi sürecini geride bırakan bu konferansında Mayıs ayını parti ve devrim şehitlerini anma ayı olarak kararlaştırdı. Bu tarihten itibaren partimiz her yıl parti ve devrim şehitlerini çeşitli eylem ve etkinliklerle andı.  Uzun yıllar boyunca her 18 Mayıs günü dağlarda, şehirlerde ve diğer mücadele alanlarında ateşler yakılarak Kaypakkaya yoldaşın anısı ve destanı yaşatıldı ve yaşatılıyor.” denilerek, açıklama şöyle sonlandırıldı; TKP(ML)’den MKP’ye uzanan gelişme ve mücadele seyri içinde partimiz, Kurucu önderiyle birlikte 5 genel sekreteri, üç genel sekreter yardımcısı, onlarca önder kadro ve yüzlerce savaşçı militanı olmak üzere 600 aşkın devrim neferini ölümsüzlüğe uğurladı. 1972’den günümüze dek ağır can bedelleri ödeyerek devrimci savaş çizgisinde tereddüt etmeyen partimiz, aldığı 3 örgütsel yenilgi ve ağır darbelere karşın devrim ısrarını koruyarak, sosyalist devrim için Sosyalist Halk Savaşı ilerleyişiyle Komünist doğrultusunu sürdürmektedir.

Düşmanın üstün teknoloji maharetiyle en acımasız boyutlarda tırmandırdığı stratejik imha saldırılarına karşın, Kaypakkaya yoldaşın destanı yeni devrimci kahramanlıklar ve direniş destanlarıyla yazılmaya devam edilmekte, ölümsüz anısı yaşatılmaktadır. Parti sekretarya üyemiz Yılmaz KES yoldaş ve aynı dönemde faşist saldırılara göğüs gererek ölümsüzleşen yoldaşlarımız bu kahraman mücadelenin kanıtları, kızıl destanın ölümsüzlük tohumlarıdır.

Bedelsiz mücadele gelişmez, savaşmadan devrim olmaz bilinciyle;

Kaypakkaya’dan Yılmaz Kes yoldaşa Kızıl Kalkışma Destanına can veren 600 aşkın ölümsüz parti şehidimizi, dünya ve coğrafyamızda ölümsüzleşen devrim şehitlerini bir kez daha saygıyla anıyor, mücadelelerini selamlıyoruz” denildi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler