Takip Et

Güncel

MKP: Egemenlerin iktidarı birleşik gençliğimizin mücadelesiyle yıkılacak!

Halkların Birleşik Devrim Hareketi (HBDH)’nin resmi sitesinde yayınlanan Maoist Komünist Partisi’nin gençliğe dair yaptığı açıklamada ortak mücadele çağrısı yapan MKP, gençlik alanında da birleşik bir mücadele örülmesi gerektiğini vurgulayarak; “Sırtını dağlara dayayan bir gençlik değil, yüzünü dağlara çeviren, sözde değil pratikte faşist rejimin şiddet aygıtına karşı devrimci zora sarılarak birleşik bir gençlik hareketi için çalışmalar yürütülmelidir” dedi.

Maoist Komünist Partisi (MKP), HBDH’ın resmi sitesinde yaptığı açıklamada devrimci mücadele içerisinde gençliğin önemine değinerek, gençliğin birleşik mücadele yürütmesinin gerekliliğine vurgu yaptı. MKP, ekonomik sorunların üst boyutta olduğunu ifade ederek devletin tıkanma eşiğinde olduğunu belirtti.

“AKP’nin çıkışını, argümanlarını, siyaset söylemini, orduya yaklaşımını, komşu ülkelere ilişkin söylemlerini, coğrafyamızın yaşadığı Kürt sorunu, inanç sorunu, kadın sorunu vb. sorunlar noktasında dile getirdiklerini bir göz önüne getirmekte fayda var. Slogan haline getirilen “demokrasi” söylemi, AB uyum yasaları, çalıştaylar, oluşturulan “akil insanlar”, “yolsuzluk-yoksulluk-yasaklar”la mücadele yeminleri vb. AKP’yi görünür kıldığı gibi, devrimci hareketlerin zayıflıkları, güncele ilişkin somut politikalar üretememesi, kaba siyaset üretimi gibi nedenlerle siyaset alanında varlık gösterememesi nedeniyle kitlelerin AKP’ye yönelmesine de güçlü bir zemin sundu.” diyen MKP,  zamanında AKP’ye methiyeler dizen bir kesiminde AKP tarafından tasfiye edildiğini ifade etti.

MKP toplumsal dinamiklere dönük gerçekleştirilen saldırıların toplumu büyük bir kuşatma ve baskı altına aldığını ifade ederek, faşizmin eşittir AKP-MHP iktidar bloğu algısı oluşturulmaya çalışılarak, bu bloğun dışındakiler veya AKP-MHP iktidarı karşıtı egemen sınıf temsilcileri, düzen partileri “demokrasi” yanlısı olarak ilan edilmeye çalışıldığını belirtti.

“Devrimci dinamizmi daha da gerilere çekecek, belki devrimci halk güçlerine biçilen “marjinallik” yaftasını sürekli kılacak bu tasfiyeci süreç öngörülebilir bir süreç olarak dikkate alınmayı gerektirmektedir .Devrimci dinamiklerin kendilerini yeniden örgütleyerek böylesi bir tasfiyeci sürece karşı birleşik örgütlü duruşla cevap olması kaçınılmazdır, zorunludur.” diyen MKP, açıklamasına şu sözlerle devam etti: “İstemi doğrultusunda seçme şansı sürekli kısıtlanan ve dini ağırlıklı okullara zorunlu yönlendirilen bir gençliğin, dindar nesil yaratma uğruna yazboz tahtasına çevrilen eğitim sisteminin, ve de ticarethane mantığıyla ele alınan okulların gençliğin dinamizmiyle-özellikleriyle çeliştiğini de belirtmek gerek. Öğrenci gençlik bu durumu kolay kabul edemez, hazmetmesi de zordur. Fakat buna rağmen AKP-MHP faşist iktidarı eğitim sistemini kendi egemenliklerinin geleceği açısından sürekli yenilemekte fakat bir türlü dikiş tutturamamakta. Ne yazık ki, özellikle imam hatip okulları hız kesmeden çoğalmaktadır. Bunun nedeni iktidarın ideolojik-siyasi yönelimiyken, toplumsal muhalefetin etkin bir karşı koyuş sergileyememesi de olanak sunan zemindir. Öğrenci gençlik de esasta bu tepkisiz sürecin bir parçası elbette. Ve bu durum devam ettiği sürece de hem eğitim sistemindeki yap-bozlar devam edecek, hem de imam hatip okullarının tek seçenek olarak gençliğin önüne çıkarılması engellenemeyecektir.”

MKP gençlik içerisinde oluşturulacak birleşik bir mücadelenin önemine değinerek bunun zorunlu bir görev olduğunu vurguladı.

68 gençlik hareketinin öğreticiliğine değinen MKP, günümüz gençliğinin teorik ve pratik olarak feyz almaları gerektiğini belirtti.

“Teori hiçbir şeydir, pratik her şey. Anlatmak istediğimiz bu değildir. 68 gençlik hareketinin devrimciliği teorileriyle beraber, bu teoriyi pratik sahada hayata geçirme ısrarıdır. Gençler olarak pratik sahanında hareketlendirilmesi şart olandır. Ve bu pratik atılım birleşik bir gençlik mücadelesini de koşullar. Düne karşı iyi bir konumda olan birleşik hareket çalışmaları bu gün için ise hala yetersizdir. Gençlik birleşik mücadele zeminine sıkıca sarılmalı ve bir arada olmanın özgürleştirici yanından güç almadır.” diyen MKP sözlerini şöyle noktaladı: “Gençlik her alanda birleşik mücadeleyi örgütleyebilir. Okulda, sınıfta, atölyede, amfide, fabrikada, mahallede, tarlada, fabrikada, her bir yerelde birleşik mücadeleyi örmek için adım atabilir ve sonra bunu mantıki sonucuna ulaştırabilir ve daha genel-kapsayıcı bir biçime ulaştırabilir. Bunun önünde hiç bir engel yoktur. Herhangi bir liseden, üniversiteden, fakülteden, iş kolundan, atölyeden, semtten olabilir. Kendini ne sınırlamalı, ne de perspektifini daraltmalıdır. Ufku geniş, perspektifi sağlam, girişkenliği sürekli olmalıdır. Anti-faşist mücadelenin motor gücü olmasının koşulları güçlüdür, nesnel zemini vardır. Başarısının sırrı ise geleceğiyle kurduğu ilişkide, kendisine biçtiği misyonda, oynaması gereken rolde saklıdır.”

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler