Takip Et

Güncel

MİT’in işkence yaptığı iddiasına ilişkin önerge ‘kaba ve yaralayıcı’ bulunarak reddedildi

HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, MİT tarafından kaçırıldığı ve işkence edildiği iddia edilen bir kişiyle ilgili Meclis Başkanlığı’na araştırma önergesi verdi, önerge içerisinde ‘kaba ve yaralayıcı’ cümlelerin yer alması önergeyi iade ettirdi

HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, MİT tarafından kaçırıldığı ve işkence edildiği iddia edilen bir kişiyle ilgili Meclis Başkanlığı’na araştırma önergesi verdi. Fakat önerge Meclis Başkanı Mustafa Şentop tarafından iade edildi. Önergenin iade gerekçesi ise her zamanki gibi önergenin içerisinde ‘kaba ve yaralayıcı’ cümlelerin yer alması.

Gazete duvaR’dan Hacı Bişkin’in haberine göre, Gergerlioğlu, FETÖ üyesi olduğu gerekçesiyle başka bir ülkeden MİT tarafından tutuklanarak Türkiye getirilen Zabıt adlı bir kişinin yaşadıklarını Meclis gündemine taşıdı. Söz konusu kişi tutuklandığında işkence gördüğünü, darp edildiğini ve kendisine cinsel tacizde bulunulduğunu iddia etti.

‘Annem ve babamla tehdit edildim, kendimi ihbar etmem istendi’

Zabıt adlı kişinin Gergerlioğlu’na gönderdiği mektupta, “Dediklerini kabul etmediğim taktirde sağlık problemleri olan 75 yaşlarında annem ve babamla tehdit edilerek bir daha onları göremeyeceğim söylendi. Kendimi ihbar etmem istendi. Başka ülkeye götürüp bırakabileceklerini de söylediler. Kabul etmem halinde 7-8 bin lira maaşla istediğim şehirde kamu kurumunda işe yerleştirebileceklerini şahsım ve eşim hakkında açılan davalar varsa kapattıracaklarını ve şahsımı iddianameden çıkartacaklarını, bunlara muktedir olduklarını belirttiler” ifadeleri yer alıyor.

İşkence ifadeleri ‘kaba ve yaralayıcı’

Gergerlioğlu, iddiaların yer aldığı mektubu Meclis Başkanlığı’na sundu. “İşkence zaman aşımı olmayan insanlığa karşı suç kapsamındadır” diyen Gergerlioğlu, bir ay önce söz konusu iddiaların araştırılması için TBMM Başkanlığı’na Meclis Araştırma önergesi verdi. Önerge Meclis Başkanlığı’na gönderildikten bir ay sonra Meclis Başkanı Mustafa Şentop tarafından iade edildi. Araştırma önergesinin iade gerekçesi ise önergede yer alan işkence ifadelerinin ‘kaba ve yaralayıcı’ olarak görülmesi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler