Takip Et

Güncel

Milli Eğitim Bakanı: Ortaokul ve liselerde sınıf tekrarı geri geliyor

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 2020-2021 öğretim yılından itibaren ortaokul ve liselere yeniden sınıf tekrarı gelecek” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, gelecek eğitim öğretim döneminden itibaren ortaokul ve lisede sınıfta kalmanın geri getirileceğini söyledi.

Sözcü’den Saygı Öztürk’e konuşan Selçuk, sınıfta kalınmadığı için eğitimde önemli ölçüde seviye düşüklüğü olduğunu belirtti ve ekledi:

“Dört işlemi bilmeden lise bitiriliyor. Eğitimde kalitenin daha da düşmemesi için bu sisteme son veriyoruz 2020-2021 öğretim yılından itibaren ortaokul ve liselere yeniden sınıf tekrarı gelecek. Ayrıca öğrenciler fazla ders nedeniyle konularda yüzeysel kalıyor. Bunu önce pilot okullarda uygulayacağız ve sistemde köklü düzenleme yapacağız.”

Geçen yıl liselere sınavla 120 bin öğrencinin alındığını hatırlatan Bakan Selçuk, bu yıl sınava katılacak öğrenci sayısının daha da yüksek olacağını söyledi. Veliler ve öğrencilerin rahat olması gerektiğini belirten Selçuk şöyle konuştu: “Biz 120 bin öğrenci olarak değil, yüzde 10 öğrenci yerleştireceğiz diye bakıyoruz. Yüzdelik dilim önemli. Çocukları asla mağdur etmeyeceğiz. Liseye geçiş sisteminde bir değişiklik olmayacak. Ancak soru şeklinde bazı düzenlemelere gidilecek. Liseye giriş sınavında o soruları yapmak isteyenlerin kitap okuması ve okuduğunu anlaması gerekiyor.”

Sınıf tekrarı 2012’de kaldırılmıştı

AKP’nin 2012 yılında çıkardığı bir yönetmelik ile ilkokul dahil ortaöğretimlerde sınıf tekrarını kaldırmıştı. Eğitimciler, sınıfta kalmanın kaldırılması halinde eğitimde kalitenin düşeceği uyarısında bulunmuştu.

İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’ne göre ilkokullarda öğrencilere sınıf tekrarı yaptırılmıyor. Yani ilk 4 sınıfta, kalma yok.

Ortaokullarla ilgili yönetmelik maddesi şöyle: “Ortaokul ve imam-hatip ortaokullarında alınan bütün önlemlere rağmen bir üst sınıfı başarmada güçlüklerle karşılaşabilecek öğrencilerin sınıf geçmesi veya sınıf tekrarına ikinci dönemin son haftasında şube öğretmenler kurulunda karar verilir.”

Ancak uygulamada ortaokulda da sınıf tekrarına bırakılan öğrenci olmuyor. Lisede başarısız dersi de olsa öğrencinin yılsonu başarı puanı 50 ise zayıf derslerine bakılmadan sınıf geçebiliyorlar. Bir öğrenci toplam 6 dersten başarısız olsa bile bir üst sınıfta okuyabiliyor.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler