Takip Et

Güncel

Milletvekili Mehmet Sincar’ın katili Hizbullah üyesi de serbest bırakıldı!

AYM’nin Hizbullah üye ve yöneticilerini serbest bırakmasının ardından, bırakılanların kim oldukları da ortaya çıkmaya başladı. DEP Milletvekili Mehmet Sincar’ın katili de serbest bırakılanlar arasında

DEP Mardin Milletvekili Mehmet Sincar, 4 Eylül 1993 tarihinde DEP Batman yöneticisi Metin Özdemir ile birlikte uğradığı silahlı saldırıda katledildi. Şeriatçı terör örgütü Hizbullah lideri Hüseyin Velioğlu’nun 17 Ocak 2000’de İstanbul Beykoz’da hücre evi olarak kullanılan villada çatışma sırasında öldürülmesinden sonra başlatılan operasyonlar sonucunda açılan 31 sanıklı Hizbullah ana davasında, Sincar cinayetinin, bu örgütün tetikçileri tarafından işlendiği ortaya çıktı. Sincar cinayetinin tetikçilerinin Hüseyin kod adlı Cihan Yıldız ve firari sanık Ejder Arpa olduğu tespit edildi.

Cumhuriyet’ten Mahmut Oral’ın haberine göre: Yıldız, 2008 yılında Avusturya Viyana’da İnterpol tarafından yakalandı ve Türkiye’ye iade edildi. Yıldız, Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan yargılamaların ardından Sincar cinayeti de dahil 6 cinayet ve 2 silahlı yaralama eylemlerinden sorumlu tutularak, 30 Mayıs 2013 tarihinde ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Yıldız’ın avukatının müvekkilinin mahkûmiyetine neden olan davanın yapıldığı yargılamanın, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) işkence, uzun tutukluluk, adil yargılama haklarını düzenleyen 3, 5 ve 6’ncı maddelerinin ihlal edildiğini öne sürerek yeniden yargılama talep etti.

Geçen mart ayında dilekçeyi inceleyen Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi, söz konusu AİHS maddelerinin ihlal edildiğine karar vererek, yargılamanın yeniden yapılmasını istedi. Aynı kararda yargılanmanın durdurulmasına karar veren mahkeme, yurtdışına çıkış yasağı şartıyla Yıldız’ın tahliyesine karar verdi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler