Takip Et

Güncel

MHP 38 soykırımına gönderme yaparak tehdit etti

Irkçı, faşist MHP’nin Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak, Meclis’teki ‘Dersim tabelası’ tartışmasında, Dersim Belediye Başkanı Maçoğlu’nu 1938’de katledilen dedelerini hatırlatarak tehdit etti

Irkçı, faşist MHP’nin Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak, Meclis’teki ‘Dersim tabelası’ tartışmasında, Dersim Belediye Başkanı Maçoğlu’nu 1938’de katledilen dedelerini hatırlatarak tehdit etti.

Dersim Belediyesi’nin tabela kararı Meclis’te tartışma yarattı. 

TBMM Genel Kurulu, MHP Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak’ın gündem dışı konuşmasıyla başladı. Taytak, ‘Dersim tabelası’ kararı alanları tehdit ederek şu ifadeleri kullandı:

‘Devletin tunç eli tanıtılacaktır’

“Tunceli’nin TKP’li Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu’nun Tunceli Belediyesinin adını ‘Dersim’ olarak değiştirme kararı üzerine söz almış bulunmaktayım” diyen Taytak, Dersim Belediye Başkanı Mehmet Fatih Maçoğlu’nu, Dersim Soykırımını hatırlatarak tehdit etti.

“Popülizme yenik düşerek bazı çevrelere şirin gözükmek için geçmişi karıştırmaya çalışanların sonu, geçmişte dedelerinin başına gelenlerden çok farklı olmayacaktır. Kendi hayal aleminde Türk devletine başkaldırdığını düşünenlere er ya da geç devletin tunç eli tanıtılacaktır.”

CHP’yi de hedef alan Taytak, “Bizim şaşırdığımız esas mesele de Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet Halk Partisi’nin bu konu kapsamında sessiz kalışıdır. CHP seçimlerde ittifak yaptığı HDP’yi küstürmekten mi korkuyor? ‘Ne Dersim’i kardeşim, burası Tunceli’dir’ diye niye söyleyemiyorsunuz” diye konuştu.

“Tunceli ifadesinin yerine Dersim yazılmasıyla ilgili karar yok hükmündedir; ayaklarımızın altındadır, gereği de mutlaka yapılmalıdır” diyen Taytak, Türkiye’de ‘Dersim’ ismiyle anılan bir vilayet olmadığını söyledi. Taytak, “Ne yapacağız? Seçildi diyerek komünist şarlatanlığa göz mü yumacağız” ifadesini kullandı.

Taytak, şöyle devam etti:

“Millete şirin gözükmek için bedava buğday, organik nohut diye yola çıkanlar devletin vilayetinin ismini değiştiremeyeceklerdir. Ana dilimiz olan Türkçenin yanında başka dillerde yazışmalar yapmaya kalkanlar, yukarıda belirttiğimiz gibi devletin tunç elini bir an evvel görmelidirler. Herkesin haddini bilmesi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kanunlarına uyması gerektiğini ifade ediyorum.”

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler