Connect with us

Güncel

Mezarlık saldırıları hakkında ailelerden suç duyurusu

Kardeşinin cenazesinin bulunduğu Lice’deki mezarlığın tahrip edilmesine isyan eden Hanım Altındağ, sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunacağını açıkladı, mezarlarına saldırı yapılan aileleri ses çıkarmaya çağırdı.

 Kardeşinin cenazesinin bulunduğu Lice’deki mezarlığın tahrip edilmesini “vahşet” olarak değerlendiren Hanım Altındağ, sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunacağını kaydetti. 

Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı Yolçatı (Sîsê) Mahallesi’nde bulunan mezarlığın 3’üncü kez saldırıya uğramasının ardından aileler suç duyurusunda bulunmak için hareket geçti. Batman’ın Sason ilçesinde 11 Mart 1999 tarihinde yaşamını yitirdikten sonra 2013’te Yolçatı’taki mezarlığa cenazesi defnedilen Osman Altındağ’ın (Kendal Amed) kardeşi Hanım Altındağ, mezarlığın tahrip edilmesinden sorumlu olanlar hakkında suç duyurusunda bulunacağını paylaştı. 

‘Görülmemiş vahşet’

Cenazelere ve mezarlıklara dönük saldırıları “dünyanın hiçbir yerinde görülmemiş bir vahşet” şeklinde yorumlayan kardeş Altındağ, hukukta ve dinlerde mezarlara saldırıların olmadığını kaydetti. Altındağ, dini, dili, ırkı ne olursa olsun yaşamını yitiren bir insanın cenazesine saygı duyulması gerektiğini vurguladı. Bu saldırıların aileleri etkilediğine dikkati çeken Altındağ, “Her defasında yeniden öldürüldü hissiyatına kapılıyoruz. Bu da psikolojimizi etkiliyor. Tamamen insanlık dışı bir uygulamadır. Sadece Sisê Mezarlığı değil, her yerde saldırılar yapıldı. Anneler, büyük bir duyguyla çocuklarının mezarlığına gitmek istiyor. O mezar taşlarına sarılır, dertleşir, özlem giderir. Evlatlarının mezarlığı olması anneler için bir tesellidir. Bu duyguları annelere çok gördüler” diye tepkisini dile getirdi.  

Annesinin son nefesine kadar abisinin ismini sayıkladığını aktaran Altındağ, “Annem kanser hastası yatalaktı. Kardeşimin mezarlığını uzun bir süre görmemişti. Her arife gününde ben kardeşimin mezarından döndüğümde annem ‘mezarına sarıldın mı, kucakladın mı, mezarı nasıldı, çiçekleri yeşermiş miydi’ diye soruyordu. Ancak ben annem üzülmesin diye mezarlığa saldırı olduğunu, mezar taşlarının kırıldığını söyleyemiyordum. Hep annemin kafasında mezarlığın güzel bir profili kalsın diye yaşananları anlatmazdım. Bu son saldırının olduğunu duyunca çok kötü hissettim. Artık sözün bittiği yer. Bu vahşet karşısında dona kalıyorsunuz. Çocukluğumuzda kardeşimle biz birbirimize her şeyimizi anlatırdık.  Şimdi her şeyi mezar taşına anlatıyordum. Onu bile çok gördüler. İlk defa bu bayram mezarına gidemedim, sohbet edemedim, elimi mezar taşına süremedim” şeklinde konuştu. 

Ailelere çağrı 

Yapılan saldırılarla ailelere işkence çektirildiğini ifade eden Altındağ, savaşlarda bile yaşamını yitirenler için defin izini verildiğini söyledi. Türkiye’de kemiklerin bile mezarlıklardan çıkarıldığını hatırlatan Altındağ, özel savaş politikalarının yürütüldüğünü dile getirdi. Cenazelerin aileler için bir değer olduğunu vurgulayan Altındağ, “Özgürlük İçin Hukukçular Derneği üzerinden suç duyurusunda bulunacağız. Bu noktada ne gerekiyorsa yapacağız. Mezarlıklarına saldırılan ailelerde mezarına sahip çıksın, suç duyurusunda bulunsunlar, bu vahşete sessiz kalmasınlar” çağrısı yaptı.

Günün Haberleri

More in Güncel