Takip Et

Güncel

Mezar taşı yapmak suç sayıldı: Örgüt propagandasından dava

Adana’da mezar taşını yapan iki mermerciye “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla açılan davanın duruşması görüldü

Adana’da “İsimsiz bir ihbar” ile 3 aile ve mezar taşını yapan iki mermerciye “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla açılan davanın duruşması görüldü.  

Adana’da 10 Ocak 2018’de Başbakanlık İletişim Merkezi’ne (BİMER) yapılan “İsimsiz bir ihbar” ile 3 aile ve mezar taşını yapan iki kişi hakkında “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla açılan davanın ilk duruşması, Adana 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.
Duruşmaya BÖG’lü Bedrettin Akdeniz’in annesi  Sebiha Akdeniz ve YPG’li Azad Çakar’ın babası Mehmet Çakar ile mezar taşı ustaları İ.V. ve Ü.V. ve avukatları hazır bulundu. 

Kimlik tespitiyle başlayan duruşma iddianamenin kısa özetinin okunmasıyla devam etti. Akdeniz’in annesi Sebiha Akdeniz, mezarın kim ve kimlerce yapıldığını bilmediğini, davanın açılmasıyla acılarının artırdığını söyledi. Suçlamaları reddeden Akdeniz, beraatını talep etti. Çakar’ın babası Mehmet Çakar, suçlamaları reddederek, beraat istedi.  Mezar taşı ustaları İ.V. ve Ü.V., mezarların genelini yaptıklarını ve mezarlarla alakalı özel çalışmalara dahil olmadıklarını ifade ederek, beraat talebinde bulundu.  

Müşteki avukatları, çocuklarını kaybeden ailelerin çocuklarından geriye kalan fotoğraflarını mezar taşlarına koymasının suç olmadığını belirterek, açılan davanın ailelerin acılarını deştiğini ifade etti. Eylemden dolayı “örgüt propagandası yapmak” suçunun oluşmadığına işaret eden avukatlar, müvekkilleri hakkında beraat kararı verilmesini istedi.  Mahkeme heyeti, dosyadaki eksiklerin giderilmesi için duruşmayı 6 Şubat 2020 tarihine erteledi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler