Takip Et

Emek

Metal işçilerinin eylemi 7’nci gününde: “Hakkımız olanı istiyoruz”

Eskişehir’de bulunan Zeytinoğlu Grubu’nun 3 fabrikasında ücretlerini alamadıkları için grevde olan metal işçilerinin çadır eylemleri 7’nci gününde devam ediyor

Eskişehir’de bulunan Zeytinoğlu Grubu bünyesindeki Entil Endüstri, Halpaki Döküm ve Tarkon Makine fabrikalarında çalışan Birleşik Metal-İş üyesi işçiler, kıdem tazminatları ve 5 aydır ödenmeyen ücretlerinin ödenmesi için Ankara’ya yürüyüş gerçekleştirmek istedi. Yürüyüşlerine izin verilmeyen işçiler, kent merkezinde bulunan ESPARK önünde 4 Kasım’da nöbet eylemi başlattı. İşçiler, eylemlerini dün Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’ndeki Entil fabrikasının önüne taşıdı.

“Entil, Halpaki ve Tarkon işçileri yalnız değildir” ve “Haklarımız için nöbetteyiz” pankartları açarak eylemlerini sürdüren işçiler, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) üye ve yöneticileri ziyaret edildi. 

‘Hakkımız olanı istiyoruz’

Eylemcilerden Adil Eyigün, alacakları için her hafta işverene başvuruda bulunduklarını ifade ederek, “Biz aylardır alacaklarımızı alamıyoruz. Bunun için işyeri yönetimlerimize, ilgili kurumlara hem bireysel hem toplu olarak dilekçeler yazdık. Savcılıklara suç duyurularında bulunduk ancak hiç bir girişimimiz sonuç vermedi. Buraya Bakan ve Bakan Yardımcıları gelip sözler verdiler, o sözlerde tutulmadı. Geçtiğimiz hafta 3 farklı koldan eylem yapma kararı aldık. Ankara’ya yürüyecektik ancak bu da engellendi. Biz hakkımız olanı istiyoruz. Bu taleplerimiz kabul edilene kadar eylemimize devam edeceğiz” diye belirtti. 

Günün Haberleri

Emek konulu diğer haberler