Takip Et

Emek

Metal işçileri grev kararını astı

Metal patronları örgütü MESS ile sürdürülen grup sözleşmesinde anlaşmaya varılamaması üzerine grev sürecine giren metal işçileri, grev hazırlıklarını sürdürüyor

DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş sendikası (BMİS), örgütlü olduğu fabrikalarda grev uygulama kararını astı. BMİS, 19 Ocak Gebze mitinginde, aldıkları grev kararını 5 Şubat’ta uygulamaya başlayacaklarını duyurmuştu.

Gebzedeki fabrikalarda grev kararı asıldı

BMİS üyesi işçiler ve sendika yöneticileri sabahın erken saatlerinde Gebze’de bulunan grup sözleşmesi kapsamındaki fabrikalarda grev kararını astı.

“Grev kararı ile grev uygulama kararı ilanı” başlığıyla grev ilan eden BMİS, “Sendikamız ile Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) arasından yürütülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamamıştır. Grev kararı tüm fabrikalarda ilan edilmiştir” açıklaması yaptı.

MESS yine sendikaları görüşmeye çağırdı

MESS Grup sözleşmesi 130 binden fazla işçiyi kapsıyor. Patronlar, bugüne kadar yapılan görüşmelerde ücret tekliflerini yüzde 6’dan yüzde 10’a revize ettiler ancak bu teklif işçilerin ortama yüzde 30 dolayındaki taleplerinden hayli uzak.

Patronların, düşük ücret dayatmasının yanı sıra, 3 yıllık sözleşme, esnek çalışma ve kazanılmış bazı hakları gasp etmeye dönük saldırgan politikaları nedeniyle görüşmeler tıkanınca, sendikalar grev kararı almak zorunda kalmıştı.

MESS, işçiler fabrikalara grev kararı asarken bugün bir kez daha sendikalara görüşme çağrısı yaptı. Türk Metal’in paylaştığı bilgiye göre dün saat 17.00’de MESS’in İstanbul’da bulunan merkez binasında görüşme yapıldı.

“Grevse grev direnişse direniş” diyerek sendikalarına dik durmalarını söyleyen işçiler, MESS’in, her seferinde sendikaları ayağına çağırıp 2 puan artış yapmasına tepkili.

Grev gibi grev olmalı

Kroman Çelik fabrikasında grev ilanı asılırken Birleşik Metal-İş Genel Sekreteri Özkan Atar da açıklamalarda bulundu.

Evrensel muhabirine konuşan bir Kroman işçisi, heyecanlı olduğunu ifade ederek, “Kendimi her gün nöbete yazdıracağım. Bu grev hepimiz için çok önemli. İşçilerin en geniş birliği grevi kazanmanın tek yolu” dedi.

Sarkuysan işçileri ise, “Grev kararı asmak önemli. Grev gibi grev olması daha önemli. İnsanlar artık geçinemiyor. Borç bataklığının içinde yüzüyorlar. Bu bataklıktan çıkmak ancak örgütlü mücadeleyle mümkün” dedi.

Dostel işçileri ise, “Tüm işçi arkadaşlarımız heyecanlı. Sabah grev kararı asıldıktan sonra nöbet listeleri oluşturdu. Sağlam bir grev olması için elimizden geleni yapacağız” dedi.

Günün Haberleri

Emek konulu diğer haberler