Takip Et

Emek

Metal İş: “Grev yasaklarını tanımayacağız”

Birleşik Metal-İş üyesi işçilerin MESS’in TİS dayatmalarına tepki göstermek amacıyla yaptığı eylemde konuşan Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, grev haklarını kullanacaklarını söyleyerek, “Metal işçileri isyan ediyor”

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile işçi sendikaları arasında süren, 130 bin işçiyi kapsayan grup Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmeleri, MESS’in dayatmaları nedeniyle tıkandı. Arabuluculuk sürecinin de uyuşmazlıkla sonuçlanmasının ardından grev aşamasına gelindi. Birleşik Metal-İş Sendikası 19 Ocak’ta Gebze’de yapacakları grevde ise kararını açıklayacak.

MESS’in 3 yıllık sözleşme, yüzde 6 zam, esnek ve güvencesiz çalışma dayatmalarına karşı Birleşik Metal-İş üyesi işçiler, yaşananlara tepki göstermek amacıyla İzmir’de eylem yaptı. Konak Eski Sümerbank önünde bir araya gelen işçiler, “Tazminatlarımızın Gasp Edilmesine, Vergi Adaletsizliğine, Asgari Ücretin Sefaletine, MESS Dayatmalarına İzin Vermeyeceğiz” pankartını taşıdı ve sık sık “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek”, “MESS şaşırdı sabrımızı taşırdı”, “Genel grev genel direniş” sloganları attı.  Eyleme Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Kani Beko, DİSK Ege Bölge temsilcisi Memiş Sarı, DİSK’e bağlı Genel İş şube yöneticileri, siyasi parti temsilcileri de katıldı.

Açıklamayı Birleşik Metal İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu okudu.

Metal işçileri isyan ediyor

MESS ile işçi sendikaları arasında süren mücadeleyi bir destan olarak niteleyen Serdaroğlu, “Bir tarafta işverenlerin bir numaralı patron sendikası MESS var ve diğer tarafta metal işçilerin birleşik metal sendikası var. Yani bu bir sınıf kavgasıdır. Bu kavga sınıf savaşının sürdüğü müddetçe devam edecektir” diye konuştu. Metal işçilerinin kazanımlarını kaybetmemek için mücadele ettiklerini vurgulayan Serdaroğlu, “Patronlar yanlarına aldıkları AKP hükümeti ile birlikte kazançlarını fazlalaştırmanın yollarını aradılar. Bizler grev yasaklarını tanımayan sendikayız. Bugünlerde yine o tehditleri önümüze koydular. Biz o tehditlere pabuç bırakmayacağız. Yüzde 20’lere işsizliğin vardığı bir yerde, krizin bedelini işçilere ödetmek istiyorsunuz. Onun için metal işçileri isyan ediyor” dedi.

‘Grev yasaklarını tanımayacağız’

MESS’in teklifinin kabul etmeyeceklerini ifade eden Serdaroğlu, “Bizim kazanımlarımıza yönelik bir kayıp çıkarsa sadece metal işçilerinin değil, Türkiye işçi sınıfının kaybı olacaktır. Onun için fabrikalar yangın yerine döndü. Haklarımızı önümüze koyarak greve çıkacağımızı söyledik. Sizin bu yaklaşımlarınız bizi greve zorluyor. Biz onların grev yasaklarını tanımayacağız” diye konuştu.

Serdaroğlu son olarak, 19 Ocak’ta Gebze’de yapacakları greve destek çağrısı yaptı. 

Günün Haberleri

Emek konulu diğer haberler