Takip Et

Güncel

Meşru müdafaa hakkını kullanan kadın: Bıçağı öldürmek için değil, ölmemek için aldım

Birlikte yaşadığı erkek şiddet uygulayınca kendisini korumak için onu bıçaklayan kadın, “Bıçağı öldürmek için değil, ölmemek için aldım” ifadeleri ile öz savunma hakkını kullandığını ifade etti

Antalya Kepez’de geçen yıl 4 Haziran’da Cengiz Aydın isimli erkek, tartışma bahanesiyle birlikte yaşadığı N.S’ye saldırdı. Bunun üzerine N.S, eline bıçak alıp, kendisini yatak odasına kilitledi ve polisi aradı. Ancak Cengiz Aydın, odanın kapısını kırarak, içeri girdi ve N.S’yi boğmaya çalıştı. N.S. de elindeki bıçak ile Aydın’ı yaraladı. Ardından da 112 Acili aradı. Ambulansla hastaneye kaldırılan Aydın hayatını kaybetti. Gözaltına alınan N.S. tutuklandı.

Ölen Cengiz Aydın’ın yakınları ve taraf avukatlarının katıldığı duruşmada, olay yerine giden polis memuru A.O.’nun, Elazığ 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nce talimatla alınan ifadesi okundu.

Meşru müdafaa hükümleri

Polis memurunun ifadesinde, “Sanık, ‘kurtarın, yardım edin’ diye bağırıyordu. Bıçakla ölenin karnına tek bir darbe vurduğunu, tampon yaptığını söyledi. Ancak tampon bulunmuyordu. Zaten maktül yatakta yüzüstü yatar vaziyetteydi” ifadelerini kullandı. Bu sırada söz alan sanık ise “Ben aynı zamanda tampon yapıp, kapıyı açamazdım” dedi.

N.S ise olayda kullandığı meyve bıçağını öldürmek için değil, ölmemek için aldığını söyledi. Çocuklarının mağdur olduğunu belirterek, tahliyesini istedi. Avukatı Serap Ertuğrul da “Bizce meşru müdafaa hükümleri oluşmuştur. Ayrıca savcının esas hakkındaki mütalaasına savunma yapmak için süre talep ediyoruz” diye konuştu.

Cumhuriyet savcısının, sanığa ‘neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama suçundan 12 yıla kadar hapis cezası verilmesini talep ettiği duruşma karar için ertelendi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler