Takip Et

Güncel

Meslek örgütler: Mülakatı ve torpili de kaldırın

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Konfederasyonu (KESK), Türkiye Mimar ve Mühendis ve Şehir Plancıları Odaları Birliği (TMMOB) ve Türk Tabipler Birliği (TTB) ortak bir açıklama yayınlayarak güvenlik soruşturmasının geri çekilmesinin yeterli bulmadıklarını, mülakatın ve torpilinde kaldırılmasını talep ettiler.

Emek ve meslek örgütleri, Anayasa Mahkemesi tarafından hak ihlali kararı verilen ‘memur alımlarında güvenlik ve arşiv soruşturması’ nın AKP tarafından TBMM’ye tekrar geri getirilmeye çalışılırken geri çekilmesine ilişkin açıklama yaptı.

Emek ve meslek örgütleri, “AKP’nin kendi içinde ne tür hesaplar, tartışmalar içinde olduğunu bilmiyoruz. “Güvenlik Soruşturması” adı altında milyonlarca insanın hakkını, hukukunu gasp edecek bu tür bir düzenlemeyi TBMM yeniden açılınca bir daha gündeme getirmeyeceklerini de kimse garanti edemez” beyanında bulundu.

‘Gündeme getirmeyi kimse aklına getirmesin’

Açıklamada, “TBMM’deki bütün muhalefet partilerinin esastan itiraz ettiği bu düzenleme hakkında, Anayasanın “hukuk devleti, eşitlik, ayrımcılık yasağı, insan onuru, çalışma hakkı” gibi en temel maddelerini ihlal ettiği, Anayasaya ve İnsan Hakları Sözleşmesine aykırı olduğu biçiminde bir Anayasa Mahkemesi kararının varlığına rağmen bu hukuksuzlukta ısrarı anlamak mümkün değil.Başta kurumlarımız olmak üzere bütün demokratik kamuoyu tarafından nasıl bir yıkım yaratacağı gözler önüne serilen ve mağduru olan ve olabilecek milyonların duygularını ifade eden eylem, etkinlik ve açıklamalarla reddedilen bu düzenlemeyi yeniden gündeme getirmeyi hiçkimse aklına getirmesin” denildi.

Kayyım atamalarının hatırlatıldığı açıklamada, “Ülkede doğrudan  iktidar yandaşı olmayanların öğretmen, hemşire, mühendis, hekim, avukat, teknisyen, laborant,  büro memuru, belediye işçisi vb. olmasına bile tahammül etmeyen ve bunu engellemek için “Güvenlik Soruşturması” adı altında “yasaklama düzenlemesi” peşinde olanların; İstanbul belediye seçimlerini iptal ettirerek, Diyarbakır – Mardin başta olmak üzere onlarca belediyeye kayyum atayarak kamu hizmet sunumunda tek parti rejiminin dışında kalan hiç kimseye görev, yetki ve iş olanağı bırakmayan bir anlayışa sahip olduğunu biliyoruz. Bu anlayışı tanıyor ve teşhir ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

‘Hakkaniyet ve liyakat dışında bir kriter yaratmaya çalışmayın’

Güvenlik soruşturması teklifinin geri çekilmesinin yeterli olmadığı vurgulanan açıklamada, “İktidar Partisi üye ve yandaşları dışında hiç kimsenin kamuda herhangi bir işe giremeyeceği bir ülke hayalinizi terk edin. Kamuya memur ve işçi alımlarında soruları çalınmamış ya da birilerine verilmemiş sınav sonuçları, hakkaniyet ve liyakat dışında bir kriter yaratmaya çalışmayın. Torpille işe alımın diğer adı olan mülakat uygulamasına son verin. “Güvenlik Soruşturması” ya da başka bir adla yurttaşlar arasında ayrımcılığa yol açacak ve insanların haklarını gasp edecek yasal düzenlemeleri rafa kaldırın” ifadeleri yer aldı.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler