Takip Et

Güncel

Mersin’de Marksizm atölyeleri: Kendimizi evimizde hissediyor muyuz?

Savaşa karşı barış diyen ve barış bildirisine imza attıkları için KHK ile ihraç edilen akademisyenler öğrencilerle birlikte dört hafta sürecek olan Marksizm atölyeleri gerçekleştiriyor.

 Mersin’de ihraç edilen akademisyenler öğrencilerle bir araya gelerek dört hafta sürecek olan “Bu Dünyada Kendimizi Evimizde Hissetmek ve Marx Düşüncesi “  başlıklı Marksizm atölyelerinin ilkini düzenledi. Dört hafta boyunca Salı günleri yapılacak atölyelerde Marks’ın “kendimizi neden evimizde hissetmediğimiz” konusunu nasıl yorumladığı tartışılacak. Mersin Eğitim-Sen şubesinde yapılan atölyenin ilki,  Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde KHK ile felsefe bölümünden ihraç edilen Doç. Zeliha Burcu Acar yürütücülüğünde “19. Yüzyıl felsefesi ve Marks’ın etkilendiği konular”  olarak işlendi.  

 Atölyede Aristoteles’ten Kant’a insanın bilgiyi nasıl elde ettiği, filozofların evren hakkındaki bakış açısına değinildi. Marks’ın kendimizi evimizde hissetmek fikrini Hegel’den aldığını dile getiren Acar “kendimizi evimizde hissetmiyoruz çünkü çalışma koşullarımızı yönlendiremiyoruz,  fabrikada bant üzerinde üretim yapan işçi ile ürettiği şey arasında kişisel bir ilişki kalmamıştır” dedi. Marks’ın kendisinin de yer aldığı 19. yüzyıl koşulları, bilimsel bilginin nasıl geliştiği ve Nietzsche ile Dostoyevski’nin gelecek hakkındaki bakış açılarına değinilerek atölye sonlandırıldı. 

Hiç Eskimeyen Bir İhtiyaç

 Atölyenin ardından çalışmayla ilgili düşüncelerini paylaşan Acar “bu tür çalışmaların önemli olduğunu düşünüyorum, Marks okumanın hiç eskimeyen bir ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Böyle zamanlarda bir araya gelmek daha önemli. Belirsizlik arasında belirli bir çalışma yapmak hoşuma gitti. Bir araya gelmek iyi oldu, bunu devam ettirebilirsek iyi bir yere gidecek” dedi.

Atölyenin diğer haftalarının konuları ise şöyle; İkinci hafta Marx’ın 1844 El Yazmaları kitabı, Üçüncü hafta da yine Marx ve Engels’in küçük ama geniş kapsamlı kitaplarından birisi olan Komünist Manifesto,  dördüncü hafta ise Marks’ın Alman İdeolojisi eseri değerlendirilecek. 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler