Takip Et

Güncel

Mersin’de Hapishaneleri İzleme Platformu kuruldu

Mersin’de siyasi parti ve sivil toplum örgütleri, Hapishaneleri İzleme Platformu kurdu. Platform, tutukluların taleplerinin karşılanması için Adalet Bakanlığı’nı göreve çağırdı

Mersin’de siyasi parti ve sivil toplum örgütleri, Hapishaneleri İzleme Platformu kurdu. Platform, tutukluların taleplerinin karşılanması için Adalet Bakanlığı’nı göreve çağırdı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Mersin Şubesi öncülüğünde hapishanelerde yaşanan anti demokratik uygulamaları ve hak ihlallerini izlemek üzere Hapishaneleri İzleme Platformu kuruldu. Dernek binasında yapılan basın toplantısıyla kuruluşu ilan edilen platformda, İHD, Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), 78’liler Derneği, Çukurova Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUAYDER) Halkevleri ve Demokratik Alevi Derneği (DAD) yer alıyor. 

Açıklamaya birçok sivil toplum örgütleri temsilcilerinin yanı sıra Barış Anneleri de katıldı. “Açlık grevlerine sessiz kalma” ve “İnsanca yaşam hakkını savunun” pankartının ve “Olası ölümlere ve sakatlıklara sessiz kalma!”, “Açlık grevlerine sessiz kalma yarın çok geç olabilir” yazılı dövizlerinin açıldığı toplantıda, platform adına İHD Şubesi Denetleme Kurulu Başkanı Ali Tanrıverdi konuştu. Tanrıverdi, tutuklular üzerinde yoğun bir baskı olduğunu söyledi.

‘Amacımız sorunları çözmek’

Hapishane idarecilerinin tutukluların taleplerini baskıcı yöntemlerle susturmaya çalıştığını ifade eden Tanrıverdi, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki mutlak tecridin kaldırılması talebiyle DTK Eş başkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in ve tutukluların açlık grevi direnişi dikkat çekip, hapishanelerde tutukluların karşılaştığı hak ihlallerini izlemek ve araştırmak için platform kurduklarını dile getirdi. Tanrıverdi, “Açlık grevleri başta olmak üzere, yaşanan sorunları saptamak, raporlar düzenleyip ilgililere ve kamuoyuyla paylaşmak, yetkililer ve mahpuslarla görüşmeler yaparak taleplerinin karşılanması için öneriler geliştirmek, tecridin kaldırılması ve diğer sorunların çözümünde katkı sunmak amacıyla platformu kurduk” diye belirtti. 

‘Çok geç olmadan’

Ardından platform olarak cezaevlerinde yaşanan sorunlara ilişkin hazırlanan raporunu okuyan İHD Eş başkanı Azize Kurnaz, “Açlık grevinde olanlar B-1 dediğimiz Tiamin almadıkları için,  her an ölüm riski altındalar. Belirtmeliyiz ki Tiamin, vücuttaki şekerin enerjiye dönüştürülmesi için kullanılan kimyasal bir maddedir ve özel bir besin değeri yoktur. Tiamin alınmadığında vücuttaki tüm Tiamin kullanılmış olacak ve bunun neticesinde geri dönülmez bedensel ve zihinsel rahatsızlıklar ortaya çıkacaktır.  Bu aşamada, açlık grevi sonlandırılsa bile, birçok mahpus bedensel-zihinsel bütünlüklerini yitireceklerdir. Yani, 96 ve 2000’li yıllarda ölüm oruçlarında zorla müdahale edilerek Wernicke Korsakoff hastası olan eski mahpusların arasına katılacaklardır” dedi.

‘Sorumluluklarını yerine getirsinler’

Taleplerin her şeyden önce insani talepler olduğuna vurgu yapan Kurnaz, Adalet Bakanlığı’nın sorumluluğunu yerine getirmeye çağırarak, “İnsan Hakları Derneği olarak insan yaşamını ve haklarını temel alan bu konuda Adalet Bakanlığı’nı bir can kaybı olmadan, üzerine düşen bu ciddi sorumluluğu yerine getirmeye davet ediyoruz” diye konuştu. 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler