Takip Et

Güncel

Mersin’de Alevilerin oturduğu mahalle duvarlarına tarih yazıldı

Mersin’de çoğunlukla Alevilerin yaşadığı Piri Reis Mahallesinde evlerin duvarlarına tarihler yazıldı

İzmir’de Alevilerin evinin duvarına “Defol Alevi” diye yazılmasının ardından Mersin’de de çoğunlukla Alevilerin yaşadığı Piri Reis’te bazı evlerin duvarlarına tarihler yazıldı. Tarihlerin kimler tarafından ve neden yazıldığı henüz bilinmezken, Mersin Emniyet Müdürlüğü soruşturma başlattı.

Mersin’in Yenişehir ilçesindeki Piri Reis Mahallesinde çoğunlukla Alevilerin yaşadığı bazı evlerin duvarına tarihler yazıldı. Duvarlara ‘22.11.19’ ve ‘28.11.19’ tarihlerinin yazıldığını gören mahalle olayı resmi mercilere taşıdı.

Polis tek tek kapıları çaldı: Alevi misiniz?

Duvar’dan Hacı Bişkin’in haberine göre mahalleye gelerek tek tek kapıları çalan polisler, binada bulunanlara, ‘Alevi misiniz?’ diye sordu. Çoğunlukla Alevilerin yaşadığı mahallede yaklaşık 20 duvarda yazılan tarihlerin ne anlama geldiğini merak eden mahalleli tedirginlik yaşıyor.

Konuyla ilgili konuşan bir Mersinli “Dünden beri mahallede kötü bir hava var. Bu tarihler ne anlama geliyor bilmiyoruz. Eğer bu tarihler mahallede yapılacak bir inşaat, bakım, onarım çalışmasının işaretiyse önceden haber de verilebilirdi” dedi.

İzmir Gaziemir’de Alevi bir ailenin evinin duvarına ‘Defol Alevi’ yazılarak, çarpı işareti konulduğunu hatırlatan yurttaşlar, mahallede sık sık bu olayın da konuşulduğunu söylüyor.

Evine tarihlerin yazıldığı bir mahalleli ise “Tarihlerin yazıldığı dairelerin çoğu Alevi evleri. Ama aralarında Alevi olmayanlar da var. Bu durum ister istemez bizi korkuttu” dedi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler