Connect with us

Makale

Mersin Kadın Platformu: “Kız kardeşlerimizle dayanışmak için yarın Mersin Adliyesi’ndeyiz”

Mersin Kadın Platformu, üç kız kardeşi cinsel istismara maruz bırakan S.D. isimli erkeğin yargılandığı davanın ikinci duruşmasına çağrı yaparak, “Kız kardeşlerimizle dayanışmak için yarın Mersin Adliyesi’ndeyiz” dedi

Gazete Patika

Mersin’de 3 kızına istismarda bulunan S.D’nin yargılandığı davanın duruşması yarın (16 Eyül) 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek. Davanın takipçisi olan Mersin Kadın Platformu, duruşmaya çağrı yaparak, “Kız kardeşlerimizle dayanışmak için yarın Mersin Adliyesi’ndeyiz” dedi.

Sosyal medya hesaplarından duruşma ile ilgili bilgileri paylaşan Mersin Kadın Platformu’nun çağrısı şöyle:

“Üç kızını uzun yıllar cinsel istismara maruz bırakan failin yargılandığı duruşma, yarın (16 Eylül Çarşamba) saat 09.00’da 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek. Kız kardeşlerimizle dayanışmak için yarın Mersin Adliyesi’ndeyiz”

Ne olmuştu?

Mersin’de 3 kızını çocukluktan beri cinsel istismara maruz bırakan S.D. isimli erkek, ilk olarak emniyette ifadesi alınarak serbest bırakılmıştı. S.D. daha sonra tutuksuz yargılandığı davanın ilk duruşmada tutuklanmıştı. Duruşma öncesinde adliye koridorunda bekleyen tarafların sözlü sataşması kavgaya dönüştü. Kavga sırasında 1 kişi yaralanırken, 5 kişi de gözaltına aldı. Sanık S.D tutuklanarak cezaevine gönderilirken, dosyadaki eksik hususların giderilmesi için duruşma 16 Eylül tarihine ertelenmişti.

Sanık delilleri karatmak istedi

Davacı olan 3 kız kardeşin avukatı Pınar Dokuz ise konuyla ilgili, “çoktan tutuklama olması gereken bir duruşmaydı. Sanığın delil karartma girişimleri oldu. Mahkeme heyetinde de suç şüphesi oluştu ve en azından ilk duruşmada tutuklandı” diye kaydetmişti

Mersin Kadın Platformu: “3 kız kardeşin yanındayız”

S.D emniyet ifadesinde sonra serbest bırakıldıktan sonra Mersin Kadın Platformu bir açıklama yapmıştı. Platform adına konuşma yapan HDP Mersin İl Eşbaşkanı Gülbahar Şofer, istismar olayının çok uzun yıllar öncelere dayandığını, yapılan şikayetlerin ve soruşturmaların etkisiz yapılmasından kaynaklı kişinin serbest bırakıldığını belirterek, “Cinsel istismar davalarında soruşturma titizlikle ve etkin yürütülmeli, dava süreçlerinde faillere ceza indirimleri, iyi hal indirimleri gibi indirimler uygulanmamalıdır. Bu olayın peşini bırakmayacağız. 3 kız kardeşin yanındayız” diye kaydetmişti.

Günün Haberleri

More in Makale