Connect with us

Güncel

Mersin Kadın Platformu: ”Gülistan nerede diye soranlar darp ediliyor, gözaltına alınıyor”

Mersin Kadın Platformu, Gülistan Doku için açıklama yaparak, “Gülistan Doku nerde? Zaynal Abakarov tutuklansın” dedi

Mersin Kadın Platformu, Gülistan Doku’nun bulunması talebiyle Özgecan Aslan Barış Meydanı’nda eylem yaptı.

“Gülistan Doku nerde? Zaynal Abakarov tutuklansın” pankartı açan kadınlar adına açıklama yapan Ayşegül Göçmen, olayın şüphelisi Zaynal Abarakov’un hala yargılanmadığını ifade ederek, “Bu ülkede kadınlar ‘hayır’ dedikleri için her gün tanıdıkları ve tanımadıkları erkekler tarafından katlediliyor. Kaybediliyor ya da intihar ve kaza süsü verilerek ölümlerinin üstü örtülmeye çalışılıyor” dedi.

Göçmen, “Tüm bunlar yetmezmiş gibi erkekler devlet tarafından korunuyor. Erkek iktidardan, erkek yargıdan güç alan erkekler katliamlarına her gün yenisini ekliyor. Gülistan’ın bulunmasının ancak kadın dayanışması ve kadın mücadelesi ile mümkün olduğunu biliyoruz. Gülistan bulunana kadar, adalet sağlanana kadar bulunduğumuz her yerde ‘Gülistan nerede’ demeye devam edeceğiz” diye belirtti.

“Kimi, neden koruyorsunuz?”

Zaynal Abarakov ve üvey babası polis Engin Yücer’in yargılanması talebiyle Dersim Seyit Rıza Parkı’nda oturma eylemi başlatan Doku’nun annesi Bedriye ve ablası Aygül’ün polis tarafından darp edilerek gözaltına alınmasına dikkat çeken Göçmen, “Hep birlikte sormaya devam edeceğiz. Gülistan’a ne oldu? Gülistan nerede? Suçluları kim neden koruyor? Şüpheli erkekler elini kolunu sallayarak gezerken ‘Gülistan nerede’ diye soranlar darp ediliyor, gözaltına alınıyor. Kimi, neden koruyorsunuz?” diye sordu.

Yapılan basın açıklamasının ardından oturma eylemi yapıldı.

Günün Haberleri

More in Güncel