Takip Et

Güncel

Meclise sunulan yargı Paketi görüşmeleri haftaya ertelendi

“İkinci Yargı Paketi” adıyla bilinen ve Meclis’e sunulan “Hukuk Muhakemeleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”nin komisyon görüşmeleri haftaya ertelendi.

Meclis’e sunulan “Yargı Paketi”nin komisyon görüşmeleri, sayı yetersizliğinden haftaya ertelendi. Teklifin, yarın Adalet Komisyonu’nda görüşülmesi planlanıyordu.

Komisyonun sayı yetersizliğinden toplanamadığı ve görüşmelerin haftaya Salı günü başlayacağı belirtildi. Komisyon başkanlığı tarafından üyelere gönderilen notta, koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle her kurumdan bir temsilcinin katılacağını duyurmuştu.

Teklifte yer alan bazı düzenlemelere göre, hukuk mahkemelerdeki davalarda, mahkemenin uygun görmesi durumunda, avukatlar, uzman ve bilirkişiler duruşmaya ofis veya evlerinden katılabilecek. Duruşmanın düzenini bozdukları gerekçesiyle vekaleti olmayan avukatların, mahkeme tarafından salondan çıkartılması söz konusu olabilecek. Ayrıca düzenlemede, taraflara usulüne uygun olarak çağırıldıkları duruşmaya gelmeseler bile, tahkikatın yokluklarında yapılarak karar verileceği de getiriliyor. (MA)

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler