Connect with us

Güncel

Mattis: Türkiye son derece büyük bir tehditle karşı karşıya

ABD Savunma Bakanı James Mattis,Türkiye Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ile son derece derin bir görüşme yaptıklarını ifade etti

ABD Savunma Bakanı James Mattis, “Türkiye’nin meşru güvenlik kaygılarının karşılanmasına çalışıyoruz” dedi.

Bianet’te yer alan habere göre Türkiye ile iletişim kanallarının açık olduğunu söyleyen Mattis, Türkiye Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ile son derece derin bir görüşme yaptıklarını ifade etti.

“Ortak zeminde buluştuğumuzu düşünüyorum ama ortak olmadığımız bazı noktalar da var” diyen Mattis, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye büyük tehditle karşı karşıya”

“Müttefiklerimizden birinin sınırları içerisinde terörle mücadele ettiğini biliyoruz. ABD de NATO müttefikimizin güvenlik endişelerinin farkındadır, onların yanındayız.

“Tabii ki sınır komşuları olan Suriye’de yaşananları biliyoruz. Son derece büyük bir tehditle karşı karşıyalar.

“Türkiye’nin sığınmacılara vermiş oldukları destek var. Milyonlarca sığınmacı Türkiye’de… Ve son derece trajik bir durumla karşı karşıyalar Suriye’de.

“Gördüğüm en karışık güvenlik sorunu”

“Şu anda hayatımda gördüğüm en karmaşık güvenlik sorunu olduğunu söyleyebilirim. Son 40 yıl içerisindeki tecrübelerime dayanarak söylüyorum.

“Burada ortak zemin bulduğumuzu düşünüyorum, ortak olmayan bazı noktalar da var.

“Savaş size bazen seçmek için kötü alternatifler verir. Ancak tüm bunların ötesinde iletişim, şeffaflık son derece önemli. Karşılıklı olarak aramızdaki iletişim son derece önemli.”

Günün Haberleri

More in Güncel