Connect with us

Dünya

Mattis: Kurtarılmış bölgeler konusunda Türkiye ile hemfikiriz

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Savunma Bakanı Jim Mattis, Türkiye ile Suriye’de IŞİD’ten kurtarılan bölgeler konusunda hemfikir olduklarını açıkladı

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’un Türkiye’yi ziyareti sonrasında ABD, tarafından önemli bir açıklama geldi. ABD Savunma Bakanı Jim Mattis  Türkiye ile Suriye’de IŞİD’den alınan bölgelerin yerel halka bırakılması konusunda hemfikir olduklarını söyledi.

Sputnik’in aktardığına göre Mattis, şu ifadeleri kullandı: “Türkiye ile kurtarılmış bölgelerin kontrolünün o bölgelerin yerellerine bırakılması gerektiği konusunda hemfikiriz ve Türkiye ile kontrolü ele alan yereller ve diğer tüm kışkırtıcı, yoldan çeviren ve dikkati dağıtan konular veya her alan konusunda Türkiye ile çalışacağız. Tam hemfikir olduğumuz alanlar da çok.”

Mattis, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun iki ülke arasındaki önemli birçok konu hakkında birlikte çalışma konusunda mutabık kaldıklarını belirtti.

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, bu mekanizmaların Afrin’de nasıl işleyeceği konusunda da çalışılması gerektiğini de kaydetti.

Günün Haberleri

More in Dünya