Takip Et

Güncel

Mart ayında 27 kadın erkekler tarafından katledildi

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun 2019 Mart ayı raporuna göre, 27 kadın erkekler tarafından katledildi

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP), 2019 Mart ayı kadına yönelik şiddet raporunu açıkladı. Basına yansıyan ve kendilerine doğrudan gelen başvurular üzerinden hazırlanan raporda, çocuk istismarı ve cinsel şiddetin basına yansıyanlardan daha fazla olduğuna dikkat çekildi. Mart ayında erkekler tarafından 27 kadının katledildiğinin belirtildiği raporda,  cinsel şiddet ve çocuk istismarının devam ettiği ifade edildi. 

Bu ay işlenen kadın cinayetlerinin 8’inin şüpheli ölüm olarak kaydedildiğinin aktarıldığı raporda, “13 kadının neden katledildiği tespit edilemedi ve 6’sı kendi hayatına dair karar almak isterken katledildi. Kadınların kim tarafından, neden katledildiği tespit edilmedikçe; adil yargılama yapılmayıp şüpheli, sanık ve katiller caydırıcı cezalar almadıkça, önleyici tedbirler uygulanmadıkça şiddet boyut değiştirerek sürmeye devam ediyor” denildi. 

En çok cinayet İstanbul’da yaşandı 

Mart ayında katledilen kadınların illere göre dağılımı ise şu şekilde: İstanbul 8, Mersin 2, Antalya 2, Ankara 1, Aydın 1, Bursa 1, Erzurum 1, Gaziantep 1, Hatay 1, İzmir 1, Kırıkkale 1, Kırklareli 1, Kocaeli 1, Konya 1, Tokat 1, Trabzon 1, Uşak 1, Gümüşhane 1. 

9 kadının faili tespit edilemedi

27 kadından 9’unun kim tarafından katledildiği tespit edilemediğinin ifade edildiği raporda, “6’sı evli oldukları erkekler,  4’ü birlikte olduğu erkek,4’ü oğulları, 1’i nişanlısı ve 1’i de kuzeni tarafından, 1’i boşandığı erkek, 1’i damadı tarafından katledildi. 10’u ateşli silahlarla, 3’ü boğularak, 2’si darp edilerek, 3’ü kesici aletle, 1’i yüksekten düşerek ve ne yazık ki 8’inin nasıl katledildiği tespit edilememiştir. Kadınların 3’ü arabada, 1’i dağ eteğinde, 1’i denizde, 12’sinin ev içerisinde öldürülmüştür. 1’i gölde, 1’i iş yeri, 1’i metruk bina, 4’ü sokak ortasında, 1’i tarlada katledildi ve 2 kadının cansız bedeni de su kuyusu ve toprağa gömülü halde bulundu. 12 Kadının hangi bahane ile katledildiğini tespit edilememişken, 7 Kadının kendi hayatına dair karar almak isterken öldürülmüştür. 8 Kadın kadının şüpheli ölümü ise aydınlatılmayı bekliyor” diye belirtildi. 

Katledilen kadınların isimleri şöyle: Samira Arslan, Ayşe Demir, Sinem Gedik, Suzan H. Elmas Aksu, Fikar Talu, Hacer Cengiz, Fatma Şengül, Ayyuş Çetin, Ayşe Dayıoğlu, Özlem S.,Mine Topçu, Seher Polat, Fatma Erdoğan, Müslime B, Nihal Işıldar, Yeliz Y, Saadet K., Keziban Ercan, Ayşe Solmaz, Zeynep Esin, Arzu Özkan, Leyli E., Zeynep Öztürk, Ayni D., Ebru Erdem, ve 47 yaşındaki ismi öğrenilemeyen bir kadın. 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler