Takip Et

Güncel

Mart ayı tüketici güven endeksi açıklandı

Koronavirüs nedeniyle işten çıkarmaların olduğu ve ekonominin kötüye gideceği konuşulduğu bu günlerde TÜİK mart ayı güven endeksini açıkladı. TÜİK’e göre ekonomiye güven arttı.

Koronavirüs (Kovid-19) salgınından sonra dünya piyasalarının çökme noktasına geldiği bugünlerde, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Merkez Bankası iş birliğiyle yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçları açıklandı. Buna göre, mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 1,7 oranında arttı; Şubat ayında 57,3 olan endeks, Mart ayında 58,2 oldu.

Genel ekonomide düşüş

MA’ da yer alan habere göre; yine verilere göre, gelecek 12 aylık döneme ilişkin hanenin maddi durum beklentisi endeksi Şubat ayında 76,8 iken, Mart ayında yüzde 2,3 oranında artarak 78,6 oldu. Gelecek 12 aylık döneme ilişkin genel ekonomik durum beklentisi endeksi ise Şubat ayında 75,9 iken, Mart ayında yüzde 0,5 oranında azalarak 75,6 oldu.

İşsiz sayısı beklentisinde artış

Gelecek 12 aylık döneme ilişkin işsiz sayısı beklentisi endeksi Şubat ayında 53,8 iken, Mart ayında verilere 7,2 oranında artarak 57,6 oldu. Verilere yansıyan tasarruf etme ihtimali endeksi ise 21,2 oldu.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler