Takip Et

Güncel

Maraş Hapishanesi’nde tutuklulara zorla İstiklal Marşı dayatması

Maraş Türkoğlu Hapishanesi’nde keyfi uygulamalara ve işkenceye maruz kaldıklarını kaydeden tutsaklar, kendilerine zorla İstiklal Marşı’nın okutulmaya çalışıldığını aktardı. Tutsak yakınları ise yaşanan duruma karşı kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulundu

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre; Maraş Türkoğlu Hapishanesi’nde bulunan Serhat Yıldırım, 2 ay önce Tarsus 1 No’lu T Tipi Kapalı Hapishanesi’nden Maraş Türkoğlu Hapishanesi’ne isteği dışında sürgün edildi. Hak ihlalleriyle gündeme gelen hapishaneye 16 Eylül tarihinde giderek oğlunu gören baba Hamdullah Yıldırım, yaşanan şiddeti aktardı. 

Psikolojik şiddet

Oğluyla kapalı görüşte bir araya geldiğini dile getiren baba Yıldırım, “Bana koğuşlarda, koridorlarda gardiyanların sürekli şiddet uyguladıklarını söyledi” dedi. Koğuşlara gelen gardiyanların ayakta sayım ve İstiklal Marşı okumayı dayattıklarını ve şiddet uyguladıklarını anlatan baba Yıldırım, “Her vardiyada başka bir grup gardiyanlar siyasi tutuklulara karşı farklı politikalar sergilemekte. Bir vardiyada iyi davranan gardiyan grubu başka vardiyada şiddet uyguluyor. Siyasi tutukluların psikolojilerine de bir saldırı söz konusu” diye konuştu.

‘Maraş farklı’

Tutuklu ailelerine düşman muameleleri uygulandığını kaydeden baba Yıldırım, “Aileler görüş salonuna gidene kadar 2 veya 3 farklı aramadan geçiyor. Aramanın yanı sıra aileler hakaretlere maruz kalıyor. Ben 12 Eylül’ü de yaşadım ama Maraş zulmü başka” dedi. Son 2 açık görüş öncesi tutuklulara şiddet uygulayarak salona aldıklarını aktaran Yıldırım, “Bize söylemediler ama koridordan getirilirken sesleri geliyordu. Ve geldiklerinde darp izleri vardı” diye aktardı. Baba Yıldırım, görüş sırasında ailelere de saldırının söz konusu olduğunu ve saldırılara karşı çıkmaları nedeniyle açık görüşün iptal edildiğini ifade etti.  

Duyarlılık çağrısı 

PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılmasına yönelik başlatılan açlık grevlerinin 22 Mayıs’ta son bulması ardından tutukluların tedavi edilmediklerini de kaydeden baba Yıldırım, “Oğlum ve arkadaşları açlık grevleri ardından tedavi edilmediler. Şimdi de muayene edilmiyorlar ve temel hakları gasp ediliyor” şeklinde konuştu. Baba Yıldırım, son olarak siyasi partilere ve sivil toplum örgütlerinden duyarlılık çağrısında bulundu.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler