Takip Et

Dünya

Maoist lider Narmada ve eşi Kiran Hindistan’da tutuklandı

10 Haziran Pazartesi akşamı gerçekleştirilen operasyonla Maoist liderlerden Narmada ve eşi Kiran tutuklandı

The Indian Express’te çıkan habere göre: Gadchiroli bölgesinin güneyindeki Sironcha kasabasında yakalandığı belirtilen Maoist lider ve eşi için yapılan polis açıklamasında Narmada ve Kiran’ın geçtiğimiz günlerde EYP ile gerçekleştirilen ve 15 güvenlik gücünün öldürüldüğü eylemden sorumlu tutulduğu belirtildi. Yine polis tarafından Narmada’nın “65 ayrı suçtan” arandığı belirtildi. Bu “suç” diye adlandırılan eylemlerin hepsini ise kolluk kuvvetleriyle çatışmalar, kundaklama gibi devrimci eylemler oluşturuyor. Meme kanseri olan Narmada ve eşinin tedavi için bölgede olduğu belirtildi.

Kaynaklar, Narmada’nın polise anlatmak için fazlasıyla bilgi sahibi olduğunu ancak polislerin “teslim olması karşılığında hapse girmekten kurtulacağı” teklifine rağmen Narmada’nın bunu kesin bir şekilde reddetmesiyle salı gecesi tutuklandığını belirtti. Sorgu sırasında polisin, bölgede Maoistler’in eylemlerinin başarısızlığına dair sorularına Narmada’nın “kayıpların ve kazançların savaşın bir parçası olduğu” şeklinde cevap verdiği kaynaklar tarafından belirtildi.

The Indian Express’te, Narmada’nın yakalanmasının polis için büyük bir başarı olduğu fakat sağlık durumunun kötü olmasından kaynaklı ondan bilgi alma konusunda yapılacak “baskı”nın kısıtlı olabileceği yazıldı.

Narmada, öğrenciyken Naksalit harekete ilgi duymuş, 1982 yılında ise Halk Savaşı Grubu’na katılmıştı. 1995’te Gadchiroli bölgesinde görev aldı ve o zamandan beri HKP (M) batı bölgesini kapsayan Dandakaranya (DK)’da aktif olarak yer aldı.

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler