Takip Et

Güncel

Mahkeme işkence yapan polisi savundu: ‘Hiddetli elemin etkisiyle darp yoluna başvurmuş’

Gürpınar Asliye Ceza Mahkemesi, 2016’da ilçe emniyet müdürlüğünde insan hakları aktivsti Koçer Sason Yapıcı’ya işkence uygulayan polis memuru M.A.K’ın “duyduğu hiddetli elemin etkisi altında darp yoluna başvurduğunu” belirterek hakkında beraat kararı verdi. İşkence gören Yapıcı ise “görevli memura hakaret” ve “görevi yaptırmamak için direnmek” suçlamalarıyla 1 yıl 7 hapis cezasına çarptırıldı

Van’da 22 Temmuz 2016 tarihinde Gürpınar ilçesi girişinde durdurulan araçta gözaltına alınan insan hakları aktivisti Koçer Sason Yapıcı, götürüldüğü İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde darp edilip, işkence gördü. Yaşanan olayın ardından Yapıcı’nın şikayeti ile Emniyet Amiri M.A.K. hakkında “yaralama” suçundan kamu davası açılırken, darp edilen Yapıcı hakkında ise “görevli memura hakaret” ve “görevi yaptırmamak için direnme” iddiasıyla dava açıldı. 

‘Hiddetli elemin etkisiyle darp yoluna başvurmuş’

Hazırlanan iddianamede, darp ve işkenceye maruz kalmasına rağmen Yapıcı’nın gözaltına alındığı sırada polislere hakarette bulunup, darp ettiği suçlaması yöneltildi.

Gürpınar Asliye Ceza Mahkemesi’nde 10 celse görülen duruşmalar sonrasında mahkeme kararını açıkladı. Mahkeme, Emniyet Amiri M.A.K.’nin beratına karar verdi. Kararın gerekçesinde “Sanığın üzerine atılı suçtan cezalandırılmasına yetecek her türlü şüpheden uzak, yeterli, kesin inandırıcı, somut delil veya delilerin elde edilmediği nedeniyle sanığın suçu işlediği sabit olmadığı anlaşıldığından beraatına karar verilmiştir” denildi.

Mahkeme verdiği beraat kararında Emniyet Amiri M.A.K.’nin Yapıcı’yı darp etmesini ise şöyle gerekçelendirdi: “Sanık gözaltına alındığında polis memurlarına hakaret ettiği, araca bindirildiğinde polis memurunun ayağına tekme attığı, polis memuru M.A.K., Koçer Sason Yapıcı’nın tehditleri ve şiddeti karşısında duyduğu hiddetli elemin etkisi altında darp yoluna başvurduğu dosyadaki raporlardan anlaşılmaktadır.”

Emniyet Amiri M.A.K. hakkında beraat kararı veren Mahkeme, saatlerce darp edilen Yapıcı’ya ise 1 yıl 7 ay hapis cezası verdi. 

‘İşkence, bölgede devlet politikası olmuş’

Koçer Sason Yapıcı, mahkemeden çıkan karara şu sözlerle tepki gösterdi: “Hukukun siyasallaştığı bir dönemi yaşıyoruz. Bölgede hukuk adeta kolluk kuvvetlerinin işlediği suçları aklamak için çalışmaktadır. Bu da giderek daha çok kolluk kuvvetlerinin suç işlemesine neden oluyor. Ben bir hak savunucusuyum. Haklarım kolluk kuvvetleri tarafından gasp edildim ve işkenceye maruz kaldım. Belgelerle bunu kanıtlamamıza rağmen mahkeme, işkenceci kolluk kuvvetlerini aklamak için adeta deveye hendek atlattı. Nihayet işkenceye uğrayan, mağdur edilen bana ceza verildi. Bu kararla birlikte yine teyit edildi ki işkence ve hukuksuzluk bölgede devlet politikası olarak uygulanmaktadır. Bu uygulamalarla yurttaş sindirilmeye çalışılmaktadır.” 

‘İtirazda bulunacağız’

Mahkemenin kararına ilişkin itirazda bulunacaklarını söyleyen Yapıcı, “Bir hak savunucusu olarak bu uygulamaların son bulması için insan hakları ve demokrasi mücadelesinin yükseltmesi gerektiğini düşünüyorum. Verilen karara karşı itirazımızı kısa sürede yapacağız” diye konuştu. (MA)

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler