Takip Et

Emek

Mahir Kılıç: “Ölümü göze aldım. Cumhuriyet Halk Partisi de beni öldürmeyi göze almış”

CHP İstanbul İl Başkanlığı’nın önünde 8 aydır işine geri dönebilmek için direniş yapan belediye işçisi Mahir Kılıç, 158 gün sürdürdüğü açlık grevi eylemini üç gün önce ölüm orucuna dönüştürdü. Mahir Kılıç, “Bu mücadeleyi çocuklarım için veriyorum. Onurumla direnerek öleceğim” dedi

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde 12 yıl kadrosuz çalıştırılan Mahir Kılıç, 2017 yılında işten çıkarıldı. Kılıç, CHP Genel Merkezi önünde başlattığı eylemini, verilen sözlerin tutulmaması nedeniyle CHP İstanbul İl Başkanlığı önünde sürdürüyor. Burada 254 gündür direnişte olan Mahir Kılıç, açlık grevini de 158. gününde ölüm orucuna dönüştürdü. Bugün ölüm orucu eyleminin 3. gününde.

Her türlü sıvıyı ve B2 vitaminini almayı bırakan Mahir Kılıç, sağlığı her geçen kötüye gidiyor.

PİRHA‘ya konuşan Mahir Kılıç, “Benim bu direnişim tüm işçi sınıfının direnişidir. Hiçbir patron, hiçbir belediye başkanı, ‘ben senin kıdemini, İspark tazminatını ödedim, kapının önüne koyarım’ gibi bir hakkı olmamalı” diyor.

“Çocuklarımla kahvaltı yapmak istiyorum”

254 gündür CHP İstanbul İl Binası önünde direniş yapan Kılıç, direnişinin 96. gününden itibaren süresiz açlık grevine başlamıştı. Kılıç şöyle devam etti:

“İki gün önce aldığım tüm sıvılar ve vitaminleri kestim. 35 pazardır çocuklarımla bir kahvaltı özlemiyle yanıp tutuşuyorum. Bir insan sıvı almadan 4 ya da 5 gün yaşar, ben 36. haftamda da çocuklarımla olacağım, temennim sağ olarak çocuklarımla kahvaltı yapmak.”

“Sözlerinde durmadılar”

“Ben çocuklarımın hakkını almadan sağ dönmeyeceğim. Ölümü göze aldım. Cumhuriyet Halk Partisi de gördüğüm kadarıyla beni öldürmeyi göze almış” ifadelerini kullanan Kılıç, “12 yıl İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde emek verdim, temizlik personeli olarak çalıştım, çöpçülük yaptım. İzmir Büyükşehir Belediyesi’ndeki işime döndürüleceğimi vadetmişlerdi, bunu şeref sözü olarak vermişlerdi, verdikleri sözü tutmadıkları da ortadadır” diye konuştu.

“Bu mücadeleyi çocuklarım için veriyorum”

“Kimseden lütuf istemiyorum, hakkım olanı istiyorum. Bizler yaşamak istiyoruz, biz devrimci sosyalistler herkesten daha çok yaşama bağlıyız” diyen Mahir Kılıç, şöyle konuştu:

“Ben çocuklarıma sağlam olarak gitmek istiyorum. Bu mücadeleyi çocuklarım için veriyorum. Çocuklarıma daha iyi bir gelecek sağlayabilmek adına ben bu davayı açtım. Davay açan sadece ben değilim, benimle birlikte işten atılan 258 işçi var. Aydın Belediyesi önünde  500 günü aşan direniş var. Ataşehir ve Şişli Belediyesi önünde direnişler var. Bu arkadaşları nereye koyacaksınız? Sağlık durumum kötü. Sıvıyı, şekeri her şeyi kestim. Artık Cumhuriyet Halk Partisi’ne vereceğim bir tek canım kaldı. Böbrek ağrılarım çok, denge kaybım çok fazla, eklem ağrılarım çok artmış durumda. Çok fazla zamanım olduğunu düşünmüyorum. Ben burada onurumla mücadele ederek öleceğim. Kamuoyunun vicdanına bırakıyorum artık.”

Günün Haberleri

Emek konulu diğer haberler