Takip Et

Dünya

Maduro: Trump, krize müdahale ederse Beyaz Saray’ı “kanla lekeli” halde bırakacağı konusunda uyardı

Venezüella Cumhurbaşkanı Nicolás Maduro ülkede bir iç savaş çıkma olasılığını dışlayamayacağını söyledi

Venezüella Cumhurbaşkanı Nicolás Maduro ülkede bir iç savaş çıkma olasılığını dışlayamayacağını söyledi.

Salvados adlı bir İspanyol TV programına konuşan Maduro ABD Başkanı Donald Trump’ın krize müdahale ederse Beyaz Saray’ı “kanla lekeli” halde bırakacağı konusunda uyardı.

BBC’nin aktardığına göre Pazar günü yayınlanan İspanyol televizyon programı Salvados ile yaptığı röportajda, Maduro’ya Venezüella’daki krizin iç savaşla sonuçlanıp sonuçlanmayacağı soruldu.

Maduro bu soruya “Bugün kimse bu soruyu kesin olarak cevaplayamaz” diye cevap verdi ve ekledi: “Her şey kuzey imparatorluğunun [ABD] ve Batılı müttefiklerinin çılgınlık ve saldırganlık düzeyine bağlı.

Maduro devamla “İç işimize kimsenin müdahale etmemesini istiyoruz… Ve kendimizi ülkemizi savunmaya hazırlıyoruz.” diye konuştu.

Bilindiği gibi ABD Başkanı Donald Trump, ABD yayıncısı CBS’ye askeri güç kullanımının “bir seçenek” olmaya devam ettiğini söylemişti.

Maduro ABD liderine eğer Venezuela’ya müdahale ederse Vietnam Savaşı’nın tekrarlanacağını söyledi.

“Stop, stop. Donald Trump! Ellerini kanla lekeleyen hatalar yapıyorsun ve başkanlığı kanlı lekeli bırakacaksın” dedi. “Birbirimize saygı gösterelim mi yoksa Latin Amerika’da bir Vietnam’ı tekrarlayacak mısın?”

Maduro’la erken cumhurbaşkanlığı seçimleri ilan etmesi için Fransa, İngiltere, Almanya ve İspanya’yı da içeren birçok Avrupa ülkesi tarafından verilen Guaidó’yu geçici başkan olarak tanıyacaklarına dair ültimatamo ilişkin olarak da şunları söyledi:

Biz kimsenin ültimatomlarını kabul etmiyoruz. Avrupa Birliği’ne söyleseydim: ‘Katalonya Cumhuriyeti’ni tanımanız için yedi gün veriyorum ve yapmazsanız önlem alacağız. ‘.“Hayır, uluslararası politika ültimatomlara dayanamaz. İmparatorlukların ve kolonilerin dönemi buydu.”

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler