Takip Et

Dünya

Maduro duyurdu: Halkı korumak için Brezilya sınırını kapatıyoruz!

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, “halkı korumak için” ülkenin Brezilya’yla sınırının kapatılacağını açıkladı

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, “halkı korumak için” ülkenin Brezilya’yla sınırının kapatılacağını açıkladı. Muhaliflerse 3 otobüsle Kolombiya sınırına ilerliyor. Kendini geçici devlet başkanı ilan eden Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido’nun durdurulma ihtimali nedeniyle başka araçla sınıra ilerlediğini iddia edilen bir fotoğraf yayınlandı.

Maduro, canlı yayımlanan konuşmasında, Brezilya sınırının bugün yerel saatle 20.00’de yeni bir açıklamaya kadar kapatılacağını söyledi. Kararın gerekçesini “halkı korumak” olarak açıklayan Maduro, Kolombiya ile sınırın tamamen kapatılması fikrini ise gözardı etmediğini belirtti.

Komşu ülkelerle sınırların kapatılmasını değerlendirmeye devam edeceklerini belirten Maduro, Kolombiya ordusunu ise “Venezuela’ya karşı bir provokasyonun içine girmemesi” konusunda uyardı.

Maduro, muhalefetin “yardımların” giriş tarihi olarak açıkladığı 23 Şubat’ta şiddet olaylarının yaşanmasından Kolombiya Devlet Başkanı Ivan Duque’yi sorumlu tutacağını da söyledi.

Kolombiya’nın ardından Brezilya da Venezuela sınırına “insani yardım” göndereceğini açıklamıştı. Caracas, “yardım” dağıtım merkezi olarak kullanılacağı açıklanan Hollanda’nın kontrolündeki Curacao Adası’yla deniz ve hava ulaşımını da askıya almıştı.

Maduro, “yardım” tartışmalarının “ABD’nin işgal stratejisinin bir parçası” olduğunu ve “bu şova izin vermeyeceğini” söylüyor. Muhalefet ise 300 bin kişinin acil yardıma ihtiyacı bulunduğunu, 2 milyon kişinin de sağlık riskiyle karşı karşıya olduğunu savunarak, ülkeye yardım girmesi gerektiğini öne sürüyor.

Muhalifler sınıra ilerliyor

Muhalif parlamenterlerden oluşan bir grup, 3 otobüsle sabah saatlerinde başkent Caracas’tan Kolombiya sınırına doğru yola çıktı. Konvoya liderlik etmesi beklenen Guaido ise grup arasında görülmedi.

Guaido’nun konvoyun durdurulma ihtimaline karşın başka bir araçla ilerlemeyi tercih ettiği öne sürüldü. Muhalefete yakın gazetelerden El Nacional ise Guaido’nun içinde olduğunu iddia ettiği bir otomobil konvoyunun fotoğraflarını yayımladı.

Venezuela da Kolombiya’ya yardım gönderdi

Bu arada, hükümet ise 20 bin 600 gıda paketini, Kolombiya’nın Cucuta kentine gönderdiğini açıkladı. Venezuela Gıda Bakanı Luis Medina Ramirez, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Kolombiya’nın Norte de Santander Bölgesi halkı ile dayanışma içinde olduğunu kaydetti.

Tarihinin en ciddi siyasi ve ekonomik buhranını yaşayan Venezuela’da “insani kriz ve yardım” tartışmaları, muhalefet ile hükümet arasındaki gerginliğin önemli noktalarından birini oluşturuyor.

Kızılay, Kızılhaç ve BM tarafından yardım girişiminde yer almıyor. Uluslararası Kızılay-Kızılhaç Dernekleri Federasyonu (IFRC) Genel Başkanı Francesco Rocca, yaptığı açıklamada, bu kurumlar için yardım dağıtmada “tarafsızlık” ilkesinin çok önemli olduğuna dikkati çekti. BM de girişimde yer almayı reddederek, tarafları gerilimi düşürmeye çağırdı.

‘Yardım girerse Maduro kaybetmiş görülecek’

ABD basınına konuşan muhalif parlamenterlerden Juan Miguel Matheus, “öncelikli hedeflerinin Venezuela halkına yardım götürmek olduğunu ancak bu adımla Maduro’yu şah-mat etmek istediklerini” söyledi.

Matheus, “Eğer yardım girerse, Maduro kontrolü kaybetmiş olarak görülecek. Eğer yardım girmezse de Maduro’nun sıkıntı çeken halkı umursamadığını göstermiş olacağız.” diye konuştu.

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler