Takip Et

Emek

Maden işçilerinden, maden ocağından çıkmama eylemi

Çanakkale’de bakır madeninde çalışan işçiler maaşları ödeninceye kadar ve işten atılan arkadaşları işe geri dönünceye kadar madenden ayrılmayacaklarını belirtti

NESKO Madenciliğe ait bakır madeninde çalışan işçiler, işten atılan işçiler ve diğer sendika üyesi işçiler maaşları ödeninceye kadar ve işten atılan arkadaşları işe geri dönünceye kadar madenden ayrılmayacaklarını belirterek ocağa kendilerini kapattılar.

Çanakkale ili Yenice ilçesinde faaliyet yürüten NESKO Madenciliğe ait bakır madeninde çalışan işçiler 10.01.2020 tarihinden itibaren 4 aydır maaşlarını alamadıkları, çalışma koşullarının kötülüğü, iş yerinde hiçbir işçi sağlığı güvenliği tedbirleri alınmadığı için DEV MADEN-SEN’e üye olmaya başladılar. İşveren  işçilere sendikadan istifa etmeleri için baskı yapmaya başladı. Son 4 aydır da maaş ödemelerini yapmayan işveren, işçilere sendikadan “istifa etmezseniz maaşlarınızı ödemeyeceğim işyerini kapatacağım hepinizi işten atacağım” şeklinde tehditler ile işçileri sendikadan istifa etmeye zorladı.

İşçilerin sendikadan istifa etmemeleri sonucunda bu gün 11 işçiyi işten attı. İşten atılan işçiler ve diğer sendika üyesi işçiler maaşları ödeninceye kadar ve işten atılan arkadaşları işe geri dönünceye kadar madenden ayrılmayacaklarını belirterek ocağa kendilerini kapattılar.

Günün Haberleri

Emek konulu diğer haberler