Takip Et

Güncel

Maçoğlu’nu dedelerini hatırlatarak tehdit eden MHP’li Taytak hakkında suç duyurusu

Dersim Barosu ve kentteki sivil toplum örgütleri, Meclis’te yaptığı konuşmada Dersim Belediye Başkanı Maçoğlu’nu 1938’de katledilen dedelerini hatırlatarak tehdit ettiği sözler nedeniyle MHP Milletvekili Mehmet Taytak hakkında suç duyurusunda bulundu

MHP Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak, Dersim Belediye Meclisi’nin, belediye hizmet binasındaki “Tunceli” yazısının “Dersim” olarak değiştirilmesi yönünde aldığı karar sonrası Meclis’te yaptığı konuşmasında Dersim Belediye Başkanı Maçoğlu’nu 1938’de katledilen dedelerini hatırlatarak tehdit etti.

Konuya ilişkin Dersim Barosu’ndan yapılan yazılı açıklamada, Taytak’ın yaptığı konuşmaya yer verilerek, Taytak’ın milletvekilliği dokunulmazlığı altında anayasal suç işlediği belirtildi. Açıklamada, Taytak’ın TCK’nin 214. 216. ve müteakip maddeleri uyarınca suç işlediği belirtilerek cezalandırılması talep edildi. 

STÖ’ler suç duyurusunda bulundu

Dersim Barosu, Pir Sultan Abdal Derneği, Demokratik Aleviler Derneği (DAD), Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF), Taytak hakkında “Kamu Barışına Karşı Suçlar başlığında Suç işlemeye tahrik, Halkın bir kısmını diğer bir kısmına karşı  tahrik etme, halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama, Halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesim diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik suçları”ndan suç duyurusunda bulundu.  

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler