Takip Et

Güncel

Maçoğlu, Dersim’de gözaltına alınan zabıtalara ilişkin açıklama yaptı(Güncellendi)

Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu Dersim’de görevi başındayken gözaltına alınan zabıtalarla ilgili açıklama yaptı. Maçoğlu açıklamasında: “Her ne gerekçe olursa olsun görevi başında bu şekilde gözaltı yapılması doğru değildir”

Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu Dersim’de görevi başındayken gözaltına alınan zabıtalarla ilgili açıklama yaptı.

Maçoğlu’nun açıklaması şöyle:

Tunceli Belediye Encümeninin 08.05.2019 tarih ve 56 sayılı kararı ile ilimiz genelinde bulunan kaçak yapılaşmaların ve işgallerin ortadan kaldırılması kararı alınmış gereği için Zabıta Müdürlüğüne gönderilmiştir. Zabıta Müdürlüğü tarafından gerekli işlemler yapılmış ve birçok işyerindeki ihlal ve kaçak yapılaşmalar ortadan kaldırılmıştır. Encümen kararında geçen ve Mameki Parkında bulunan Artukbey isimli işyerine 28.05.2019 tarihinde giden Zabıta elemanları gerekli bildirimi yapmış ve 1 gün sonra yani bugün için işyerinde tekrar denetim yapacaklarını ve park alanındaki işgalin sona erdirilmesi gerektiği işyeri sahiplerine bildirilmiştir. 

29.05.2019 tarihinde Artukbey adlı işyerine tekrar giden Zabıta memurları, konu hakkında yasal işlemler yapmak amacıyla gerekli tutanak tutma işlemlerine başlamıştır. Bu arada işyeri sahipleri tarafından Zabıta görevlilerine tehdit ve hakaretler yapılmış ve durum işyeri sahiplerince Tunceli Valisine bildirilmiştir. 

Tunceli Valisi Tuncay Sonel ekip ve korumaları ile birlikte Artukbey adlı işyerine gelmiş, Zabıta görevlilerinin tuttuğu tutanaklara el koymuş ve tehdit ve hakaretler ile zabıta memurlarını işyeri dışına çıkarmıştır. Burada da zabıta memurlarına karşı saldırgan tavır ve tutumlarını devam ettirmiş ve memurların kamu görevini yapmalarını açık bir şekilde engellemiştir. Bu da yetmezmiş gibi, tüm zabıta çalışanlarının telefon ve kimliklerine el koymak suretiyle gözaltına aldırmıştır. Tunceli Emniyet Müdürlüğüne götürülen zabıta elemanlarımız 1 çalışan hariç tamamı yaklaşık 2 saat sonra hiçbir ifade alınmadan serbest bırakılmıştır.

Zabıta personelimiz,   Devlet memurları Kanunu, Belediye Kanunu ve Zabıta Yönetmeliği çerçevesinde kendisine verilen resmi görevi yerine getirmektedir.  3194 sayılı İmar Kanunu 32 ve diğer maddeleri gereğince kaçak işyerleri ve işgal konusunda resmi görevini icra eden zabıta görevlilerinin uğradığı bu saldırı hiçbir şekilde anlaşılamamıştır. Kanunların verdiği yetki ve çizdiği sınırlar içerisinde kamu yararına Tunceli halkına hizmet etmesi gereken Tunceli Valisi Tuncay Sonel’in, Artukbey adlı işyerinin kamuya ait park alanındaki işgali konusunda bu denli tavırlar sergilemesi, memurların görevini yapmasını engellemesi, memurları tehdit etmesi, akabinde gözaltına aldırması kısacası açık bir şekilde görevini kötüye kullanması anlaşılır bir durum değildir.  Bu konuda kamera görüntüleri alınmış olup, olay tüm çıplaklığı ile ortaya çıkarılmıştır.

Yaşanan bu olay hakkında görevini kötüye kullanan, özel bir işyeri lehine rant sağlayan ve memurların görevini yapmasını engelleyen tüm görevliler hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı nezdinde tüm şikayet ve başvuru haklarımızı kullanacağız.

Halen gözaltında bulunan 1 zabıta memurunun, Fetö Terör Örgütünden kaynaklı arama kaydının olduğu söylenmiş ise de; bu personelin atamasını yapan ve memuriyet asaletini tasdik eden yine Vali /Kayyum Tuncay Sonel’dir.

Belediye sınırlarında bulunan park ve yeşil alanlar ile kamuya ait tüm alanların korunması, imara aykırı yapılaşma ve işgallerin ortadan kaldırılması Belediyenin görev sahasındadır.  Halka ait parkların korunması konusunda,  Vali dahil tüm kişi ve kurumların gerekli hassasiyeti göstermelerini beklerken, bugün yaşanan bu olay, Tunceli Valisinin kanun ve kural tanımazlığını bir kez daha ortaya çıkarmıştır. 

Dersim Belediyesine ait yeşil alanda özel işletmenin yer işgaline müdahale eden zabıtalar, vali Tuncay Sonel’in alana gelmesi ile birlikte gözaltına alındı. Gözaltına alınan 6 zabıtadan 5’i serbest bırakılırken bir zabıta memuru arama kararı olduğu belirtilerek tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi. Dersim merkezde bulunan ve kayyum döneminde özelleştirilen ancak encümen kararı ile yeniden belediye bünyesine alınan parkta özel işletmenin yer işgaline karşı harekete geçen zabıtalar gözaltına alınarak emniyete götürüldü

‘Sonuna kadar çalışanlarımızın yanında olacağız’

Olay sonrası belediyeye binasına giden zabıtalar belediye başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu ile görüştü. Maçoğlu olay ile ilgili yaptığı açıklamada, “Zabıtalarımız kamu görevini yaparken gözaltına alınmıştır. Her ne gerekçe olursa olsun görevi başında bu şekilde gözaltı yapılması doğru değildir. Biz sonuna kadar çalışanlarımızın yanında olacağız. Şuan savcılığa sevk edilen arkadaşımız ile avukatımız ilgilenecek” dedi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler