Takip Et

Dünya

Macaristan, sığınmacıları aç bırakarak terk etmeye zorluyor!

Göçmen karşıtı politikaları ile bilinen Macaristan, sığınmacıları ülkeyi terk etmeye zorlamak için aç bıraktığı iddia edildi

Göçmen karşıtı politikaları ile bilinen Macaristan, sığınmacıları ülkeyi terk etmeye zorlamak için aç bıraktığı iddia edildi.
İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün yayınladığı rapora göre, aç bırakma taktiği, Sırbistan üzerinden Macaristan’a geçen ve sığınma başvurusu reddedildiği için transit geçiş merkezlerinde tutulan kişilerin bu karara itiraz etmeksizin ülkeden gönüllü olarak ayrılıp Sırbistan’a dönmesini sağlamak için kullanılıyor.

‘Bu uygulamaya maruz kalan 8 sığınmacı var’

DW Türkçe’nin aktardığına göre sivil toplum kuruluşu Macar Helsinki Komitesi de konuya ilişkin açıklamada bulundu. Komite yetkilisi Andras Lederer, dpa’ya yaptığı açıklamada en son bir Afgan sığınmacı kadına yönelik aç bırakma taktiği uygulandığını belirtti. Komitenin Twitter hesabında, Afganistan vatandaşı kadının transit geçiş bölgesinde bu uygulamaya maruz kalan sekizinci kişi olduğu ifade edildi. Ancak konuya ilişkin resmi bir rakam bulunmuyor.

AİHM mahkemesine, suç duyurusunda bulunuldu

Macar Helsinki Komitesi geçen hafta, Afgan sığınmacıyı yiyecekten yoksun bıraktığı gerekçesiyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne Macaristan aleyhinde başvuruda bulundu. Mahkeme bu ay içinde önüne gelen benzer beş davada da Macaristan’ın sığınmacılara yiyecek temin etmesi gerektiği yönünde karar vermişti.

 

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler