Connect with us

Dünya

Lübnan’da halk ekonomik kriz ve hayat pahalılığını protesto etti

Lübnan’ın başkenti Beyrut ile kuzeydeki Trablusşam kentlerinde çok sayıda kişi ekonomik kriz ve hayat pahalılığını protesto etti.

AA’nın verdiği bilgiye göre Trablusşam’da onlarca kişi, hayat pahalılığı ve Lübnan lirasının dolar karşısında değer kaybetmesini protesto etti. Protestoya katılanlar, Hassan Diyab hükümetinden yağmalanan fonların geri kazanılmasını talep etti. Ömer Beddur adlı yurttaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Tekrar meydanlara döneceğiz, durum katlanılır gibi değil.” dedi.

Beyrut’ta ise protestolara katılanlar, Kemil Şemun Stadyum yolu ile Barja kavşağına çıkan otobanda eylem yaptı. Öte yandan, sosyal medya üzerinden bugün ülkenin tamamında eylem düzenlenmesi çağrısı yapıldı.

Ülkedeki ekonomik durum

Farklı din ve mezheplere dayalı siyasi bölünmeler açısından oldukça kırılgan bir yapıya sahip Lübnan ekonomisinin, 1975-1990 yıllarındaki iç savaştan bu yana en büyük krizi yaşadığı ifade ediliyor.

Ülkede faaliyet gösteren birçok şirket, birkaç aydan beri çalışanlarını işten çıkarma veya maaşlarını ciddi oranda düşürme yönünde adımlar attı.

Bankalar, sermayenin çıkışına karşı sert uygulamalara başvurarak, yurt dışı havalelerini askıya aldı ve müşterilerin hesaplarındaki dövizleri çekmelerine kısıtlamalar getirdi.

Reklam

Yerel para birimi Lübnan lirası ise Merkez Bankası kuru sabit tutsa da karaborsada her geçen gün değer kaybı yaşamaya devam ediyor. Resmi kurda bir Amerikan doları, 1500 Lübnan lirası olmasına rağmen karaborsada 4 bin liranın üzerinde işlem görüyor.

Günün Haberleri

More in Dünya