Connect with us

Dünya

Londra’da “Efrin ve TTE dayatması” paneli düzenlendi – Yenilendi

Londra’da Göçmen İşçiler Kültür Derneği “Efrin’de kim ne elde etmek istiyor ve tek tip elbise dayatması” başlıklı bir panel düzenledi

İngiltere’nin başkenti Londra’da Göçmen İşçiler Kültür Derneği tarafından panel düzenlendi. “Efrin’de kim ne elde etmek isyor ve tek tip elbise dayatması” konulu panel Yüz Çiçek Açsın Kültür Merkezi lokalinde gerçekleştirildi.

Panele konuşmacı olarak gazeteci-araştırmacı Mustafa Peköz ve gazeteci Akın Olgun katıldı.

YPG kendisini uzun süreli bir direnişe göre konumlandırmıştır

Küresel güçlerin Orta Doğu planlarını anlatan M. Peköz, “Kürtler bölgede güç olması sebebiyle Amerika PYD ile ilişkilenmek durumunda kalmıştır. Uluslararası ilişkilerde dost yoktur, çıkarlar vardır. Türkiye’nin amacı Akdeniz koridoronu kapatmak istemektedir. 5 gün hava koridorunun Türkiye’ye kapatılması sırasında 5 tank vurulmuştur. Türkiye yenilecektir. Efrin’de kalsa da çıksa da durum Türkiye açısından yenilgi kaçınılmazdır. Amerika YPG’nin yenilmesini bence istemez. Kürtler bundan böyle daha çok önde olacaktır. Güney’de Peşmerge ulusal orduya doğru örgütlemeye gidilecek. Tıpkı YPG gibi. Barzani tasfiye edilerek yeni önderlikler ortaya çıkacaktır. PYD’nin Amerika’yı bölgede kalmasını istemesi anormal değil. Önemli olan ideolojik- politik bağımlılık olmamasıdır” dedi.

İkinci konuşmacı Akın Olgun ise, “Kürtler 21 YY’da önemli bir güç. Dengelerden iyi yararlanmaktadır. Bunu yaratanın direniş olduğunu söylemeliyiz. Kürdistan hareketine dünyanın değişik ülkelerinden gelip savaşanlar var. Türkiye devrimci hareketi de direnişte aktif yer aldı.

Emperyalist güçler bağımsız bir politik güç istemiyorlar. Ne Rusya ne de ABD. Devletler de öyle. İran Rusya’ya, Türkiye Rusya ve diğerlerine dayamıştır. Kürtler ABD ile ittifak yapmak durumunda kalıyor ancak bağımlılıkları yok. YPG kendisini uzun süreli bir direnişe göre konumlandırmıştır. “Efrin’i Vietnama çevireceğiz” sözünün anlamı budur.

Efrin ile dayanışmayı tek tip elbiseye karşı mücadele çerçevesinde düşünmek gerekiyor. İşgale karşı mücadele ile tek tip elbise dayatmasına karşı mücadele aynı minval üzerinde yürütmek gerekir. Türk devleti Efrin’de yenilgiye uğratılması ile tek tip dayatmanın püskürtülmesi birbirine sıkı sıkıya iç içedir” dedi.

Günün Haberleri

More in Dünya