Takip Et

Makale

Lisede eylem; Tacizci öğretmenin istifasını isteyen öğrenciler dersleri boykot etti!

Kadriye Moroğlu Anadolu Lisesi öğrencileri Twitter’da #TacizVarSesÇıkarhashtag’iyle kampanya başlatırken, bugün dersleri boykot ettiler.

Kadriye Moroğlu Anadolu Lisesi öğrencileri Twitter’da #TacizVarSesÇıkarhashtag’iyle kampanya başlatırken, bugün dersleri boykot ettiler.

Kadriye Moroğlu Anadolu Lisesi’nden geçen sene mezun olarak bu sene üniversiteye başlayan Eylül adlı kadın öğrenci, lisedeki coğrafya öğretmeninin tacizlerini mahkemeye taşımış ve yaşadıklarını bianet’e anlatmıştı.

bianet’in dün yayınladığı haberin ardından sosyal medya üzerinden bir açıklama yayınlayan öğrenciler “Okulumuzda maalesef bir taciz vakası ve tacizci bir hoca mevcuttur. Okulun öğrencileri olarak buna sessiz kalmamız asla ama asla mümkün değildir” dedi.

Kısa sürede yüzlerce kişiye ulaşan kampanyanın ardından bugün de lisede öğrencilerin dersleri boykot ettiği öğrenildi.

Bu sene üniversiteye başlayan Eylül adlı kadın öğrenci, lisedeyken kendisini taciz eden coğrafya öğretmeniyle ilgili okul idaresine yaptığı şikayet ve devamında yürütülen soruşturmadan bir sonuç alamayınca olayı mahkemeye taşımaya karar vermiş ve yaşadıklarını bianet’e anlatmıştı.

Eylül: Birçok kişinin bunu yaşamış olduğunu öğrendim

Öğrencilerin tacize karşı başlattığı kampanyayı Eylül bianet’e şöyle değerlendirdi:

“İnanılmaz geri dönüşler aldım, çok fazla destek aldım. Şu anda lisede olan öğrencilerden daha önce hiç duymadığımız hikayeler dinledim.

“Bir yandan bütün bunların bu kadar kişi tarafından yaşanmış olmasından dolayı üzülüyorum, bir yandan da bir şeyler değişeceği düşüncesiyle umutlanıyorum.”

Okulda ders boykotu

Okulda öğrenciler dersleri boykot etti. Sloganlar eşliğinde tacizci öğretmenin protesto edildiği eylemden görüntüleri öğrenciler bianet ile paylaştı. Söz konusu öğretmenin ise olaylar sonucunda kendini öğretmenler odasına kilitlediği öğrenildi.

Öğrencilerden açıklama

Kadriye Moroğlu Anadolu Lisesi öğrencileri adına yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Okulumuzda maalesef bir taciz vakası ve tacizci bir hoca mevcuttur. Kendisi hala görevdedir ve zamanında yaptıklarını şu an da zaman zaman yaptığı kulaktan kulağa dolaşagelmektedir, bilinmektedir.

“Okulun öğrencileri olarak buna sessiz kalmamız asla ama asla mümkün değildir. Herkesi duyarlı olmaya ve bu durumda ani refleksif olarak gerçekleşebilecek her olay ihtimaline karşın, şiddetle karşı çıkmaya ve karşı gelenlerle beraber olmaya çağırıyoruz.” denildi

Günün Haberleri

Makale konulu diğer haberler