Takip Et

Güncel

Libya’ya asker gönderilmesine ilşkin tezkereye Kılıçdaroğlu’ndan “hayır”, Bahçeliden “destek” açıklaması

CHP lideri Kılıçdaroğlu, partisinin Meclis’e gelmesi beklenen Libya’ya asker gönderilmesine ilişkin tezkereye ‘evet’ demeyeceğini açıkladı. MHP lideri Bahçeli ise partisinin Libya tezkeresine destek vereceğini duyurdu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gündeme ilişkin yaptığı açıklamalarda iktidarın izlediği dış politikayı eleştirdi.

“Bu dış politika Türkiye’ye yarar değil zarar getirir” diyen Kılıçdaroğlu, Libya’ya “İhvan kardeşliği” için gidildiğini savunarak, “Gerek Suriye, gerek Libya açısından izlenen dış politika Türkiye’ye yarar değil, zarar getirecektir” dedi.

CHP lideri, “Libya tezkeresinin TBMM’de oylanması sırasında askerimizin Libya’ya gönderilmesine ‘Evet’ demeyeceğiz. Askerimizin kanının Libya çöllerinde dökülmesini istemiyoruz” diye konuştu.

Sözlerini “Hangi gerekçe ile gidiyor? Hangi avantajlar sağlanacak Türkiye’ye?” şeklinde sorularla sürdüren Kılıçdaroğlu ayrıca iktidara şu önerilerde bulundu: “Türkiye, Libya’ya savaşmak için değil, Libya’daki tarafları barıştırmak, bölgeye barışı getirmek için gitmeli. İki tarafla da konuşmalı. Böyle bir rol üstlenmeli.”

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de dün Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, “CHP Libya’ya asker gönderme tezkeresine sonuna kadar karşı duracaktır” demişti.

Suriye tezkeresine ‘evet’ denilmişti

Ana muhalefet partisi CHP, Türkiye’nin Kuzeydoğu Suriye’ye dönük operasyonu öncesinde hükümete sınır ötesine asker gönderme yetkisi veren tezkereye “evet” demişti.

Tezkere Meclis’te görüşülmeden önce bir açıklama yapan CHP lideri Kılıçdaroğlu, “Oradaki askerlerin burnu kanamasın diye tezkereye içimiz yana yana evet diyeceğiz” ifadelerini kullanmıştı.

Tezkerinin Meclis’e gelmesi bekleniyor

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önceki gün yaptığı açıklamada, Libya’ya asker gönderme konusunda “Davet olduğuna göre icabet ederiz” demiş ve Meclis açılınca ilk iş tezkereyi sunacaklarını söylemişti.

Erdoğan, “İnşallah Ocak ayının 8’inde, 9’unda Meclisimizden bunu da geçireceğiz ve böylece davete icabet edeceğiz” diye belirtmişti.

Ancak Ankara’da tezkere hazırlıklarının hızlandığı bildirildi. Bu kapsamda, Libya’ya asker gönderilmesine ilişkin tezkerenin önümüzdeki hafta Meclis’e gelmesi bekleniyor.

Bahçeli: Tezkereye olumlu oy kullanacağız

AKP’nin iktidar ortağı MHP’nin lideri Devlet Bahçeli de tezkereye ilişkin bir açıklama yaptı.

Bahçeli, ”MHP, 2 Ocak 2020’de TBMM’nin olağanüstü toplanmasına ve Libya Tezkeresi’nin görüşülmesine destek vermektedir. Tezkereye 49 milletvekilimizle olumlu oy kullanacağımızı herkesin bilmesinde yarar vardır” dedi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler