Takip Et

Güncel

Libya tezkeresi meclisten geçti

Trablus hükümetine destek için Libya’ya asker gönderilmesini öngören Cumhurbaşkanlığı tezkeresi TBMM’de 325’e karşı 184 oyla kabul edildi.

AKP ve MHP’den oluşan Cumhur İttifakı’ndaki milletvekillerinin tamamı tezkere lehine oy kullanırken bu iki parti dışındaki tüm milletvekilleri tezkereye karşı çıktı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) onayının ardından Ankara, Libya’da Trablus hükümetini savunmak için aktif olarak sahada yer alabilecek.

Tezkerenin geçerlilik süresi 1 yıl olacak.

AKP Grup Başkanı Mehmet Naci Bostancı bugünkü tezkerenin Türkiye’yi Alanya kıyılarına gömmeye çalışanlara verilecek güçlü bir cevap olacağını savundu.

CHP Sakarya Milletvekili ve Grup Başkanvekili Engin Özkoç mecliste bulunan 10 partiden 7’sinin tezkereye karşı çıktığını üçünün desteklediğini söyledi. Özkoç hükümetin doğrudan asker göndermek yerine Birleşmiş Milletler’e giderek barış gücünü devreye sokması gerektiğini vurguladı.

AKP Milletvekili ve Libya Özel Temsilcisi Emrullah İşler yaptığı konuşmada Halife Hafter ve Tobruk yönetiminin tek amacının askeri çözüm olduğunu Tükiye’nin ise önceliğinin siyasi çözüm olduğunu belirti.

Genel Kurulda Demokrat Parti Genel Başkanı ve Afyon Milletvekili Gültekin Uysal ile Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı ve Ankara Milletvekili Mustafa Destici de birer konuşma yaptı.

Destici, konuşmasında tezkereye destek vereceklerini dile getirdi.

Saadet Partisi: Destek vermeyeceğiz

Saadet Partisi Grubu adına konuşan Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, tezkere konusunda partisinin bilgilendirilmediğini söyledi.

Libya’da yaşanacak olanların vebalinin mevcut hükümetin omuzlarındanda olduğunu belirten Karaduman, “Saadet Partisi adına Libya tezkeresini kabul etmediğimizi ifade etmek istiyorum.” açıklamasında bulundu.

Türkiye İşçi Partisi: Ankara’da Libya askeri görmek ister misiniz?

Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş, Genel Kurul’da yaptığı konuşmada, “Mustafa Kemal’i taklit etmeye çalışırken Enver Paşa’ya döneceksiniz.” dedi.

Türkiye’nin tarihinin gördüğü en Amerikancı hükümetle karşı karşıya olduğunu savunan Baş, “Ankara’da Libya askeri görmek ister misiniz?” sorusunu yöneltti.

Baş, konuşmasını ‘hayır’ diyerek tamamladı.

AKP: Tezkereye destek vereceğiz

AKP adına Milli Savunma Komisyonu Başkanı ve Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz söz aldı.

Libya’daki savaşın şiddetlenmesi halinde Türkiye’nin Doğu Akdeniz ve Kuzey Afrika’daki çıkarlarının tehlikeye gireceğini ifade eden Yılmaz, Ankara ve Trablus’un uluslararası hukuktan doğan haklarının bulunduğunu söyledi.

“Libya Türkiye’den askeri destek çağrısında bulunmuştur. Türkiye buna sessiz kalamaz. Vicdana sığmaz.” diyen Yılmaz, Son gelişmelerin, Libya’ya destek verilmesini gerektirdiğini söyledi.

İsmet Yılmaz, “Libya hükümeti, Türkiye’nin yardımını talep etmektedir. Bu talep Türkiye’ye sorumluluk yüklemektedir. BM Güvenlik Konseyi de bunu ister. Tezkere ülkede ateşkesin sağlanmasına katkı sağlayacaktır.” şeklinde konuştu.

İsmet Yılmaz, “tezkereye destek vereceğiz.” ifadelerini kullandı.

CHP: Onaylamamız asla mümkün değil, olumsuz oy vereceğiz

Cumhuriyet Halk Partisi adına Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz konuşma yaptı.

“Saray’ın siparişi” ve “felaket çağrısı” ifadelerini kullanan Çeviköz, tezkerenin savaş tezkeresi olduğunu söyledi.

Askeri harekatların ulusal çıkarlara göre belirlenmesi gerektiğini belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı, söz konusu tezkerenin muğlak, ucu açık, net olmadığını kaydetti.

Tezkerenin BM Güvenlik Konseyi kararlarını ihlal ettiğini öne süren Çeviköz, tezkerenin Anayasa’nın 92’inci maddesine de uymadığını söyledi.

Saplantı ile hareket edilmemesi gerektiğini kaydeden Çeviköz, ayrıca Türkiye’nin Libya’ya muharip güç göndermemesi gerektiğini söyledi.

“BM’nin Barış Gücü oluşturulmasına ön ayak olun, BM’yi göreve çağırın.” ifadesini kullanan Çeviköz, “Tezkereye olumsuz oy vereceğiz.” dedi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: BM Barış Gücü Libya’ya gönderilmeli

Libya tezkeresi görüşmelerinin devam ettiği sırada CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Libya’daki savaşın sonlandırılması amacıyla Birleşmiş Milletler Barış Gücü’nün vakit geçirmeden bölgeye gönderilmesi gerektiğini bildirdi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler