Takip Et

Güncel

TBB’ye bir olağanüstü kurultay çağrısıda Ankara Barosu’ndan

Türkiye Barolar Birliği’ne olağanüstü genel çağrıları sürmeye devam ediyor. İstanbul ve Antalya barolarının ardından bir açıklama yayımlayan Ankara Barosu TBB’yi olağanüstü genel kurula davet etti

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu’na yönelik tepkiler gelmeye devam ediyor. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapmış olduğu konuşma nedeniyle eleştirilen Feyzioğlu’na barolardan genel kurul çağrısı yapıldı. İstanbul ve Antalya barolarının ardından Ankara Barosu da çağrıyı tartışmaya açtı. Ankara Barosu daha sonra aldığı bir kararla, TBB’yi seçimli olağanüstü kurultaya çağırdı.

Ankara Baro Başkanı Erinç Sağkan, TBB Başkanı Metin Feyzioğlu’nun adli yıl açışında verdiği görüntüyü savunmanın, yargı bağımsızlığına vurulan bir darbe olduğunu belirtti.

Sağkan şu açıklamayı yaptı: “Savunmanın bağımsız olmadığı bir ülkede yargı bağımsızlığından söz edemezsiniz; yargı bağımsızlığın olmadığı yerde de hukuk devletinden söz edemezsiniz. Bunun etkileri olacaktır. Barolar tabii ki tartışacaklardır. Biz de Ankara Barosu olarak bunun tartışmasını yapacağız. Yakın zamanda konuyla ilgili gelişmeler ortaya çıkacaktır.” 

Ankara Barosu’ndan yapılan açıklamada ise şöyle dendi: “Ankara Barosu’nun 04.09.2019 tarihli yönetim kurulu toplantısında Avukatlık Kanunu’nun 115/2. Maddesi uyarınca Türkiye Barolar Birliği’nin seçim gündemli olağanüstü genel kurula çağırılmasına karar verilmiştir.”

42 baro Yargıtay başkanlığının 2019-2020 adli yıl açılışının cumhurbaşkanlığında yapılmasını boykot ederek 2 Eylül’deki törene katılmamıştı. Türkiye Barolar Birliği (TBB) törene katılmış, başkan Metin Feyzioğlu da bir konuşma yapmıştı.(Duvar)

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler