Takip Et

Güncel

LGBTİ+ Onur Haftası başlıyor!

27. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası 24-30 Haziran’da, bu yıl 5. kez düzenlenecek olan Mersin Onur Haftası ise 1 – 7 Temmuz’da gerçekleşiyor. İzmir’deki Onur Yürüyüşü ise 22 Haziran’da.

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Newyork kentinde 1969’da Stonewall Inn adlı barda baskı, şiddet ve ayrımcılığa dayanamayan LGBTİ+’lar ayaklandı.

Kendileri üzerinde baskı kuran polisi bara hapsettiler ve dört gün boyunca sokaklarda çatıştılar. Eylemler düzenlendiler. Bu tarih, o günden bu yana, LGBTİ+ mücadelenin dönüm noktalarından biri oldu. 

Her yıl Haziran ayının sonlarında Stonewall ayaklanmasının yıl dönümünde, Dünya genelinde Onur Haftası gerçekleştiliyor. Burada sözü edilen onur, kişinin kendi oluşunun onurudur, kendi varoluşundan utanmayışının yansıması.

İstanbul Onur Haftası teması:  “Ekonomi Ne Ayol?” 

27. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Komitesi, 27. Onur Haftası etkinliklerine dair basın açıklamasını yayımladı.

Açıklamada, Onur Haftası’nın 24-30 Haziran’da gerçekleşeceği bilgisi paylaşıldı. Ekonomik krizin gündeme taşındığı Onur Haftası’nın teması, “Ekonomi Ne Ayol?” olarak belirlendi.

Komitenin açıklaması özetle şöyle:

“LGBTİ+’lar için bugün yaşanan kriz yeni değil! Bizler yıllardır giremediğimiz işlerde, okuyamadığımız okullarda, yaşayamadığımız evlerde, güvencesiz hayatlarımızda bu krizi her saniye durmaksızın deneyimliyoruz. Bugün kimlik ayırt etmeksizin herkesi mağdur eden bu krizin ekonomik olduğu kadar aynı zamanda politik olduğunu, kendi hayatlarımızdan biliyoruz. Yaşamımızı sürdürmek için televizyonlardan açıklanan ekonomi paketlerinden medet umamayacağımızın farkındayız.


“Tam da bu noktada ayakta durabilmek için nelere ihtiyacımız olduğunu konuşmak için soruyoruz: Ekonomi ne ayol? Ekonomik krizin baş gösterdiği dönemlerde Türkiye’de ve pek çok farklı ülkede politikacıların krizi popülist bir söylemle oy devşirmek için kullandığını yıllardır görüyoruz.

“Bu politikacılar krizin, işsizliğin baş suçlusu olarak ötekileştirilen kesimleri hedef göstermekte ve krizin faturasını bu gruplara keserek bizleri gettolara ve evlere sıkıştırmaya çalışmaktadır. Yaşadığımız kriz ne popülist politikacıların ne de entelektüel söylemlerin çözemeyeceği kadar yaşamın içinde ve gerçektir.”

‘LGBTİ+’lar ve diğer ezilen kimlikler özgürleşmeden, kriz çözülmez’

“Kendi pratiklerimizden de gördüğümüz gibi LGBTİ+’lar ve diğer ezilen kimlikler özgürleşmeden, hiçbir kriz çözülmeyecek” denilen açıklama şöyle devam etti:

“Krizin çalışma hayatını herkes için zorlaştırdığı çok açık, ancak LGBTİ+’lar açısından bu kriz bizlere yönelen fobiyle daha da derinleşmekte. Belli başlı sektörlere, gizli kalmaya, ya da emek istismarına açık, sağlıklı olmayan ve güvencesiz çalışma koşullarına mahkûm edilen LGBTİ+’ların nasıl hayatta kaldıklarını konuşmak için soruyoruz: Ekonomi ne ayol?

“Seks işçilerinin, beyaz yakalıların, mavi yakalıların, öğrencilerin, işsizlerin, emeklilerin, kimi zaman emekli olma hakkına dahi çeşitli nedenlerle erişemeyenlerin ve hangi konumda olursa olsun tüm LGBTİ+’ların istihdam, eğitim ve yaşamın diğer tüm alanlarına adil bir şekilde katılması ve sendikal haklarının yasal güvence altına alınması; yaşanan krizin öncelenmesi gereken çözümlerindendir. LGBTİ+’ları kapsamayan tüm ekonomik “paketlere”, BAKIN BURASI ÇOK ÖNEMLİ, NAKKA* diyoruz.”

Krizden kurtuluşun alternatif yolları tartışılıyor 

Açıklamada son olarak şöyle denildi:

“27. LGBTİ+ Onur Haftası’nda, bizleri görmezden gelen ekonomik tartışmaları ve ezbere yapılan konuşmaları bir kenara bırakmak ve kendi sözümüzü hep beraber üretmek istiyoruz. Ekonomiden ne anladığımızı; krizin hayatlarımızdaki, bedenlerimizdeki, cinselliğimizdeki yansımalarını; krizin bizden aldıklarını ve alamadıklarını; dayanışmalarımızı, duygularımızı ve tüm bu krizden kurtuluşun alternatif yollarını İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası’nda konuşmaya, tartışmaya çağırıyoruz.”

Mersin’de Onur Haftası etkinlikleri Temmuz’da

Bu yıl 5. kez yapılacak olan Mersin Onur Haftası 1 – 7 Temmuz tarihleri arasında.  Onur Haftası Komisyonu etkinliklerin temasını “Hasbihal” olarak belirledi.

Mersin Onur Haftası Komisyonu’nun duyurduğu hafta “lubunyalığı, varoluşumuzu, hal’lerimizi, aşkımızı, arzumuzu, emeğimizi, bedenimizi, mücadelemizi konuşacağız” diyor.

5. Mersin Onur Haftası’nın programının önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor. 

İzmir’de toplanma yeri Kıbrıs Şehitleri Caddesi

7. İzmir LGBTİ+ Onur Yürüyüşü 22 Haziran Cumartesi günü gerçekleşiyor. İzmir’deki LGBT+ dernekleri ve oluşumları, Kıbrıs Şehitleri Caddesi’ndeki Sturbucks önüne çağırıyor. (Bianet)

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler