Takip Et

Güncel

Leyla Güven’in direnişi 109’uncu gününde

Süresiz-dönüşümsüz açlık grevi direnişi 109 gündür sürdüren DTK Eş Başkanı Leyla Güven, yasalarını ihlal eden Türkiye’nin yasalarına uyması gerektiğini belirterek, “Tecridin kaldırılmasıyla Türkiye nefes alacak”

Süresiz-dönüşümsüz açlık grevi direnişi 109 gündür sürdüren DTK Eş Başkanı Leyla Güven, yasalarını ihlal eden Türkiye’nin yasalarına uyması gerektiğini belirterek, “Tecridin kaldırılmasıyla Türkiye nefes alacak” dedi. 

İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu’nda tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in sürdürdüğü açlık grevi direnişi 109’uncu gününde devam ediyor. 

‘Türkiye yasalarına uymalı’

Açlık grevini sürdüren Güven’i bugüne kadar hem Türkiye’nin farklı yerlerinden hem de ülke dışından birçok kurum ve kuruluş temsilcisi ziyaret etti. Güven’in evine yapılan ziyaretler devam ediyor. İnsan Hakları Savunucusu, Barış Aktivisti Nimet Tanrıkulu, Filiz Uğuz, Feminist Özengül Ergün, Seher Kalkan, Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Işıl Özgentürk yaptıkları destek ziyaretinde “Barışın sesi olan bir kadın olarak sesiniz olmak umuduyla sizinleyiz” mesajı verdi. Leyla Güven de dayanışma ziyaretlerinin kendisine moral verdiğini belirterek, “Savaşı biz kadınlar başlatmadık ancak barışı biz başlatacağız” dedi. Türkiye’nin yasalarını ihlal ettiğini ifade eden Güven, eylemcilerin talebinin yasalarını ihlal eden Türkiye’nin kendi yasalarına uyma yönünde olduğunu söyledi. 

SMF-HDP İttifak Milletvekili Dilşat Canbaz ve Demokratik Kadın Hareketi (DKH) yaptığı  ziyarette ise Güven, ölümü kutsamadığını, yaşatmak için bu direnişe başladığını belirterek, tüm sorunların merkezinde olan tecridin kaldırılmasının Türkiye’ye bir nefes aldıracağını dile getirdi. Yine hapishanede süresiz-dönüşümsüz açlık grevinde olan tutukluların aileleri de Güven’i ziyaret etti. 

Direnişler sürüyor

Güven’den sonra aynı taleple Türkiye’nin farklı hapishanelerdeki tutukluların 16 Aralık’ta başlattığı süresiz-dönüşümsüz açlık grevi de büyüyerek devam ediyor. 62 hapishanede 317 tutuklu açlık grevini sürdürüyor. Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel ve HDP eski Milletvekili Selma Irmak’ın direnişi 41’inci gününde devam ediyor. 

Federal Kürdistan Bölgesi’nin Hewlêr kentinde HDP Temsilciliği üyesi Nasır Yağız’ın direnişi 96, Strasburg’da gazeteci ve siyasetçilerin direnişi ile Galler’de İmam Şiş’in sürdürdüğü direniş ise 70’inci gününde sürüyor.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler