Takip Et

Güncel

Leyla Güven: “Helin ve İbrahim’i yaşatalım”

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven, sanatlarını özgürce icra edebilmek için 233 gündür ölüm orucunda olan Grup Yorum üyesi Helin Bölek’i ziyaret etti. Güven, Ahmet Kaya’nın başına getirilenleri hatırlatarak, sanatçıları harekete geçmeye çağırdı

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven, ölüm orucunun 233’üncü gününde olan Grup Yorum üyesi Helin Bölek’i Sarıyer’deki Direniş Evi’nde ziyaret etti. Bölek’in yanı sıra ailesi ve arkadaşlarıyla da görüşen Leyla Güven, dayanışma mesajı verdi.

Grup Yorum’un uzun yıllardır muhalif bakış açısıyla devrimci müzik yaptığını, bu nedenle kurulduğu günden bu yana baskı altında olduğunu hatırlatan Güven, özellikle OHAL sonrası sanatlarını özgürce icra edememe noktasına geldiğini söyledi. 

Konserleri engellenen grubun, bu talimatın bizzat İçişleri Bakanlığı eliyle verildiğini şeklinde beyanları olduğunu aktaran Güven, “Müzikle var olduklarını ve seslerini böyle duyurmak istediklerini söylediler. Bunun için mücadele ettiklerini ve ölüm orucuna girdilerini anlattı. Helin ile görüştük. Hapishanede ölüm orucunda olan diğer Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek’in de 14 Şubat’ta mahkemesi var. Helin’in her gün biraz daha ölüme yaklaştığını gördüm. Güçlü bir empati kurduk ellerimizi tutarken. Keşke bir şey olsa ve Helin ve İbrahim’i hayatta tutabilsek. Ziyaretimden Helin, ailesi ve arkadaşları çok mutlu oldu. Bu ziyaret benim onlar için bir şeyler yapma azmimi de artırdı. Helin’in sesini benim de bir yerlere ulaştırmam gerektiğini düşündüm. Bir insan eğer talebi için bedenini ortaya koymuşsa herkesin buna saygı duyması lazım. En değerli varlıklarını özgür bir sanat için ortaya koyuyorlar. Bu kadar insani bir talep” dedi. 

‘Helin ve İbrahim’i yaşatalım’

Ziyaretin dayanışma açısından önemli olduğunu dile getiren Güven, yurtiçi ve yurtdışındaki sanatçılara özellikle daha büyük sorumluluk düştüğünü belirterek, “Özellikle sanatçıların bu konuda en büyük hassasiyeti göstermesini istiyorum. Çünkü ortada bir Ahmet Kaya örneği var. O dönem sanatçılar iyi bir sınav veremedi. Şimdi bir fırsat var, onların sesi ve müziğiyle seslerini ulaştırabilmesi için bir şeyler yapılmalı. Helin ile İbrahim’i yaşatmak için herkesin elinden geleni yapması gerekiyor” çağrısı yaptı. 

Dört talepleri var

Grup Yorum üyeleri, tutuklu üyelerinin tahliye edilmesi, İçişleri Bakanlığı tarafından haklarında çıkarılan yakalama kararlarının kaldırılması, konser yasaklarının ve İdil Kültür Merkezi üzerindeki baskıların son bulması talebiyle önce açlık grevine başlamış, ardından eylemi ölüm orucuna dönüştürmüştü. Silivri 9 Nolu Kapalı Hapishanesi’nde açlık grevi eylemini 199’uncu gününde ölüm orucuna çeviren İbrahim Gökçek’in eylemi 235’inci gününde. Aynı taleple açlık grevinin 213’üncü gününde ölüm orucuna geçen Helin Bölek’in eylemi ise 233’üncü gününde.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler