Takip Et

Güncel

Leyla Güven 186, ölüm orucuna başlayan tutsaklar ise 13’üncü günde

İmralı’daki tecridin kaldırılması talebiyle açlık grevini sürdüren DTK Eşbaşkanı Leyla Güven’in eylemi 186’ncı gününe ulaşırken, ölüm orucuna başlayan tutsakların eylemi ise 13’üncü gününe girdi.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerinde uygulanan tecridin kaldırılması talebiyle Diyarbakır E Tipi Hapishanesi’nde başlattığı ve tahliyesi ardından evinde sürdürdüğü açlık grevi eylemi 186’ncı gününde.

Tutuklular: Açlık grevine devam edeceğiz

Avukatların 2 Mayıs günü İmralı’da PKK Lideri Öcalan’la gerçekleştirdiği görüşmeye ilişkin 6 Mayıs’ta yapılan basın toplantısının ardından tutuklular adına açıklama yapıldı. Gelinen aşamada AKP ve MHP ittifakının Öcalan’a uygulanan tecridi sürdürmek ve içinde bulunan direnişi kırmak için özel savaş politikalarının uygulandığı ifade edilen açıklamada, talepler kabul edilmeyene kadar direnişten asla vazgeçilmeyeceği mesajı verildi.

Hapishanelerde eylem sürüyor

Aynı taleple Federe Kürdistan Bölgesi’nin Hewlêr kentinde açlık grevine başlayan HDP üyesi Nasır Yağız 173, Strasburg’da 14 kişi ve Galler’de İmam Şiş’in 147, hapishanelerde 16 Aralık’ta başlayan tutuklular 148 gündür eylemde. Açlık grevleri 1 Mart itibariyle tüm cezaevlerine yayıldı. 

Federe Kürdistan Bölgesi’nin Mahmur kampında Fadile Tok 113 gündür, Germiyan’a bağlı Kelar ilçesinde ise Herêm Mahmud 78 gündür açlık grevinde. 

30 Tutsak ölüm orucunda 

Hapishanelerde binlerce tutuklunun başlattığı eyleme katılan Aslı Doğan ve Ardıl Çeşme Gebze Kadın Kapalı Hapishane’nde; Zozan Çiçek, Şükran Aydın ve Nesrin Akgül Bakırköy Kadın Kapalı Hapishane’nde; Ahmet Topkaya, Ferhat Turgay, Abdulhalik Kaplan, Enver Dönmez ve Ergin Akhan Diyarbakır D Tipi Kapalı Hapishane’nde; İhsan Bulut, Özhan Ceyhan, Vedat Özağar, Erol Cengiz ve Ahmet Anığı ise Van Yüksek Güvenlikli Kapalı Hapishane’nde 30 Nisan tarihi itibariyle eylemlerini ölüm orucuna çevirdi. Birinci ölüm orucu grubunun eylemi bugün 13’üncü gününe girdi. 

Yine 10 Mayıs’tan itibaren ölüm orucu eylemine ikinci bir 15 kişilik grup katıldı. Kandıra Hapishane’nde Yaşar Cinbaş, Muhammed İnal, Diyadin Akdemir ve Engin Kahraman; Bolu F Tipi Hapishane’nde İbrahim Doğan, Ahmet Emin Eren ve Mustafa Taştan; Patnos Hapishane’nde Senar Efe, Burhan Şık, Faysal Atak ve Şafii Kayhan; Tekirdağ 1 No’lu Hapishane’nde Reşat Özdil; Tekirdağ 2 No’lu Hapishane’nde Zeki Bayhan ve Yılmaz Yıldız; Van Yüksek Güvenlikli Hapishane’nde Sait Öztürk ise 10 Mayıs’ta başlattıkları ölüm orucu eylemini sürdürüyor.

 Üç vekil HDP binasında grevde

HDP milletvekilleri Dersim Dağ, Tayip Temel ve Murat Sarısaç’ın partilerinin Diyarbakır İl Örgütü binasında başlattığı eylem de 3 Mart’tan bu yana devam ediyor. 

Erzincan T Tipi Kapalı Hapishane’nde 7 Ocak’ta açlık grevine başlayan Sedat Akın, tahliye edilmesi ardından eylemini Batman’daki evinde; Gurbet Ektiren, Bakırköy Hapishane’nde 15 Ocak’ta başladığı açlık grevi eylemini tahliye olduğu 8 Mart’tan bu yana Mardin’in Derik ilçesindeki evinde; İhsan Sinmiş (56), 1 Mart’ta Silivri Hapishane’nde başladığı açlık grevini 11 Mart’ta tahliye olduktan sonra İstanbul Küçükçekmece’deki evinde; Mardin E Tipi Kapalı Hapishane’ndeki Murat Aksin, 15 Mart’ta başladığı eyleme, 25 Mart’ta tahliye edildikten sonra Derik’teki evinde; Mardin E Tipi Kapalı Hapishane’nde 5 Ocak’ta açlık grevine başlayan Mahsun Şen, eylemini tahliye olduğu 17 Nisan’dan sonra Derik’teki evinde;  Diyarbakır’daki HDP binasında açlık grevine başlaması üzerine gözaltına alınıp tutuklanan İsmet Yıldız 29 Mart’ta, Sevican Yaşar 2 Nisan’da, Salih Tekin ve Bilal Özgezer ise 5 Nisan’da tahliye edildikten sonra eylemi evinde sürdürüyor.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler