Connect with us

Güncel

Le Soir Gazetesinden, Aslı Erdoğan açıklaması

Belçika’da yayımlanan Le Soir gazetesi tekzip yayınladı

Yazar Aslı Erdoğan’ın İtalyan gazetesine verdiği bir röportajı çevirirken, orjinalinde olmadığı halde “Türklere, okula başlar başlamaz Kürtlerden nefret edilmesi öğretiliyor” şeklindeki bir cümleye yer veren Belçika’da yayımlanan Le Soir gazetesi tekzip yayınladı.

Bianet’te yer alan habere göre, Le Soir gazetesinde Genel Yayın Yönetmeni Christophe Berti imzasıyla yayınlanan tekzipte şu ifadeler yer aldı:

“Bu metin Cumartesi günü Lena ekimizde yayınladığımız çevirinin, Aslı Erdoğan’ın La Repubblica’daki ortağımıza verdiği röportajdan düzeltilmiş bir versiyonudur. İlk versiyon, Türk romancısının sözlerinin anlamını bozan hatalar içeriyordu. Bu hataları düzelttik ve görüşmenin doğru sürümünü yayınladık. Le Soir gazetesi açıkçası Aslı Erdoğan’dan özür diler.”

İki yıldır Almanya’da yaşayan Erdoğan yaptığı yazılı açıklamada hatalı çeviri nedeniyle Le Soir gazetesinin kendisinden özür dilediğini belirterek şu ifadelere yer verdi:

“Bana atfedilen yanlış çeviri nedeniyle başlatılan linç kampanyası sonrasında daha önce açıklama yapmış, gerçek beyanlarımı sizlerle paylaşmıştım. İfadelerimi yanlış çeviri ile yayınlayan Le Soir gazetesine hem kamuoyu aracılığıyla hem de doğrudan hatalarını düzeltmeleri çağrısında bulunmuştum.

Aynı hassasiyeti yanlış çeviri ile bana atfedilen cümleleri yayınlayan ve bu konuda herhangi bir düzeltmeye gitmeyen basın kuruluşlarından da beklediğimi beyan eder, aksi durumda hukuki süreçleri başlatacağımı belirtmek isterim.”

Günün Haberleri

More in Güncel