Takip Et

Dünya

Lavrov: Teröristlerle hiçbir uzlaşma yapılamaz

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye’nin desteklediği gruplar için “teröristlerle hiçbir uzlaşma yapılmamasından yanayız”

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn ile görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında İdlib’deki gelişmelere değindi. Lavrov, “Lüksemburg’la gündemimizde Suriye ve Libya’nın bulunduğu Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki durum dahil olmak üzere küresel siyasetle ilgili konular da vardı. Rusya hem Suriye’de hem de Libya’da ilgili ülkenin tüm siyasi güçleri arasında kapsamlı bir diyalog kurulmasını destekliyor, tüm dış aktörlerden bu ülkelerin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı göstermesini bekliyor. Elbette, 2011 yılında başlayan sözde Arap Baharı’ndan sonra başkaldıran teröristlerle hiçbir uzlaşma yapılmamasından yanayız” dedi.

Suriye’de gerilimin tırmanmasından kaçınmak için tüm çabaların birleştirilmesinin önemli olduğunun belirten Lavrov, Türkiye ile yapılan İdlib’e ilişkin mutabakatlara bağlılıklarını koruduklarını vurguladı. Rus ve Türk askeri yetkililer arasında İdlib’deki duruma ilişkin olarak sürekli temas tesis edildiğini söyleyen Lavrov, Türkiye’nin İdlib gerilimi azaltma bölgesindeki muhalifleri teröristlerden ayırması gerektiğinin altını çizdi.

Lavrov, “Eğer Moskova ile Ankara arasındaki mutabakatlar tamamen uygulansaydı, Türk askerlerin ölmesi gibi trajedilerden kaçınmak mümkün olabilirdi. Moskova, Suriye’de Türk askerlerin hayatını kaybetmesi nedeniyle Ankara’ya başsağlığı diliyor. Rusya ve Türkiye, İdlib konusunda koordinasyonu sürdürmeye hazır” ifadelerini kullandı. 

Erdoğan ile Putin görüştü

Lavrov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bugün Ankara’nın inisiyatifiyle bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini belirterek, görüşmede İdlib mutabakatlarının uygulama sürecinin kapsamlı bir şekilde ele alındığını söyledi. 

Rus ve Türk temsilcilerinin İdlib’deki durumla ilgili görüşmelerine bugün Ankara’da sürdüreceğini kaydeden Lavrov, Moskova ile Ankara arasında İdlib’le ilgili diyalog şansının devam ettiğini belirtti.

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler