Connect with us

Dünya

Lavrov Sınır Koruma Güçleri’ni eleştirdi

Basın toplantısında soruları yanıtlayan Lavrov “Sınır koruma bölgeleri oluşturulması, Suriye’nin bölünmesine sebep olabilir” ifadelerini kullandı

Basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rossiya 24 televizyonunun geçen yıla ait genel izlenimlerine ilişkin sorusu üzerine, Suriye’ye de değindi.

Lavrov Suriye’de kurulacak Sınır Koruma Güçleri’ni eleştirerek “Suriye’de ABD destekli güçlerin kontrolünde olacak sınır koruma bölgeleri oluşturulması, Suriye’nin bölünmesine sebep olabilir” ifadelerini kullandı.

“Gözlem noktalarının İdlib’deki durumun istikrar kazanmasına yardımcı olacağını umuyorum”

“Suriye’de ilerleme gördük” diyen Lavrov, şu andaysa Türkiye ve İran’la birlikte Suriyeli tarafları bir araya getirecek ulusal bir kongre için hazırlandıklarını anımsattı. Lavrov ayrıca, Türkiye’nin İdlib’de kuracağı gözlem noktalarının hızlandırılacağını beklediklerini söyledi.

Lavrov şu ifadeleri kullandı: “Türk meslektaşlarımızın, İdlib’deki gerilimi azaltma bölgesinin çevresine geri kalan gözlem noktalarını yerleştirmeyi de olabildiğince yakın bir zamanda tamamlamasını bekliyoruz. Zira şimdiye kadar sanırım 3 gözlem noktası oluşturdular. Toplam sayılarıysa 20 olmalı. Bu, yöneticilerimizin temasları sırasında konuşuldu. Bize bu işin hızlandırılacağına dair garanti verdiler. Bunun, İdlib’deki durumun istikrar kazanmasına yardımcı olacağını umuyorum.”

Günün Haberleri

More in Dünya